Протягом останнього десятиліття лампи денного світла впевнено витісняють звичайні лампочки з ниткою розжарювання як у побутовому плані, так і на рівні промислових підприємств та адміністративних приміщень. Однак утилізація енергозберігаючих ламп для підприємств є важливим завданням, оскільки недотримання норм та правил загрожує штрафними санкціями.

Чому такі популярні люмінесцентні лампи :

 • невисока вартість люмінесцентних ламп щодо експлуатаційних характеристик;
 • якість світлового потоку, що імітує денне світло;
 • – підвищений термін експлуатації, гарантований виробниками;
 • мале споживання електроенергії.

утилізація енергозберігаючих ламп

Причини обов’язкової утилізації люмінесцентних ламп

Безліч позитивних моментів від використання енергозберігаючих ламп доповнює один, дуже істотний недолік: при їх виробництві на внутрішню поверхню наносять склад, що містить ртуть.

Залежно від країни-виробника, від потужності та покоління, в люмінесцентній лампі може бути від 20 до 600 мг ртуті, яка здатна вивільнятися при механічному пошкодженні колби.

Потрапляючи в довкілля без належної попередньої обробки, використані люмінесцентні лампи завдають серйозної шкоди екології. Органічні сполуки ртуті накопичуються у ґрунті, переміщаються з водними ресурсами, отруюють повітря, викликаючи інтоксикацію всіх живих організмів.

Демеркурізація

Оскільки експлуатація енергозберігаючих ламп дозволяє ушкодження виробу, існують правила видалення ртуті та її з’єднань.

Демеркуризація для житлових приміщень включає наступні заходи :

 • обмеження доступу на заражену територію дітей та тварин:
 • провітрювання приміщення: новий склад повітря, що надходить ззовні, нівелює небезпеку зависання у приміщенні отруйних частинок;
 • на додаток до повітрообміну, дихальні шляхи слід захистити медичною маскою або марлевою пов’язкою;
 • обов’язково надягніть рукавички перш, ніж збирати уламки;
 • пилососом, віником та совком користуватися не можна. Частинки енергозберігаючої лампи слід зібрати на газету пензликом при гладкому покритті підлоги. Якщо ртуть потрапила на килим чи між половицями – її збирають медичною грушею. Після прибирання весь інвентар складають у скляну банку і щільно закривають кришкою. Можна використати герметичний пакет. Після цього потрібно віднести це на станцію утилізації високотоксичних відходів;
 • завершальним етапом йде вологе прибирання з розчином марганцівки (2 грами на літр води).

утилізація ламп денного світла

Якщо йдеться про громадське приміщення (офіс, супермаркет, виробництво, склад та інше), то все складніше. На виробничих, офісних і торгових об’єктах, що висвітлюються лампами, що ртуть містять, повинні зберігатися демеркуризаційні комплекти. Вони включають необхідні засоби для усунення небезпеки:

 • індивідуальний захисний набір (гумові рукавички, маски чи респіратори, бахіли);
 • хімічні реагенти, які зв’язують компоненти ртутних сполук;
 • прибиральний інвентар;
 • миючі засоби.

Перед проведенням комплексу заходів щодо усунення джерела забруднення працівникам обмежують доступ на небезпечну територію, сповіщають керівництво об’єкта, відключають подачу електроенергії та відкривають вікна.

Далі, за допомогою засобів з демеркуризаційного комплекту відбувається збір залишків енергозберігаючих ламп і хімічна обробка з подальшим вологим прибиранням приміщення.

Як і у випадку з житловими об’єктами, користуватися пилососами не рекомендується: окрім того, що пари ртуті осідають на повітрозабірнику та внутрішніх частинах приладу, мотор пилососу розігріває повітря та сприяє інтенсивному випаровуванню токсичного металу.

Зібрані відходи поміщають у непроникний спецконтейнер і утилізують згідно з правилами поводження з отруйними речовинами.

Якщо відбулося пошкодження кількох люмінесцентних ламп, персонал ізолюють, а приміщення закривають, заклеюючи щілини в дверях коробки липкою стрічкою. Обробку такого об’єкта має проводити демеркуризаційна служба.

Після завершення робіт ліцензована лабораторія аналізує ефективність вжитих заходів.

Порядок накопичення та зберігання

Використані та вибраковані енергозберігаючі лампи повинні зберігатися на спеціально обладнаних забетонованих майданчиках, захищених від можливого підтоплення, опадів, впливу агресивних хімічних сполук. Окремою умовою є обов’язкова наявність вентиляції.

Склад з відходами організують далеко від житлових, офісних та виробничих приміщень. Навіть короткострокове зберігання і накопичення ламп, що містять ртуть, заборонено в приміщеннях, де можуть знаходитися люди.

Для накопичення та зберігання отруйних відходів, у складському приміщенні встановлюють ємності чи стелажі із запобіжним написом «Відхід I класу небезпеки. Відпрацьовані лампи, що містять ртуть».

Кожну лампу укладають в окрему упаковку або обертають папером відразу після вилучення зі світильника, і відправляють на склад.

Якщо оболонка енергозберігаючої лампи була пошкоджена, використовується спеціальний спеціальний непроникний спецконтейнер. Він встановлюється у приміщенні для зберігання токсичних відходів. Розбиті лампи та використані засоби для очищення території від сполук ртуті вивозять на демеркуризаційні пункти протягом одного дня. Відпрацьовані, але цілі енергозберігаючі лампи можна накопичувати та зберігати до півроку.

зберігання ламп люмінесцентних
Як можна зберігати лампи

Контракт на утилізацію ламп денного світла

Правила поводження з відходами виробництва та споживання, затверджені Постановою Уряду РФ від 03.092.010 № 681, зобов’язують юридичних осіб та ІП укладати договори на утилізацію високотоксичних відходів. З підприємством з ліцензією на утилізацію укладається договір, в якому зазначаються права та обов’язки підрядника та виконавця.

У штаті організацій, що утилізують токсичні відходи, обов’язково є профільні кваліфіковані фахівці, а також спецобладнання, спецзасоби та прилади для виконання повного циклу утилізації, від документального оформлення до знезараження та переробки відходів.

Покарання за недотримання умов утилізації високотоксичних відходів

Оскільки правила поводження з високотоксичними відходами закріплені лише на рівні федерального законодавства, відповідальність їх порушення також встановлено законом. У ст. 82 Кодексу про адміністративні правопорушення прописано заходи відповідальності:

 • громадян штрафують у сумі від 1 до 2 тис. рублів;
 • для юридичних сума штрафу варіюється від 100 до 250 тис. рублів;
 • посадові особи несуть матеріальну відповідальність у межах 10 – 30 тис. рублів;
 • індивідуальних підприємців карають у сумі від 30 до 50 тис. рублів.

Щодо структур юридичного формату та індивідуальних підприємців можуть бути застосовані додаткові санкції: позбавлення права займатися своєю діяльністю до трьох місяців за рішенням суду.

Регламент вивезення ламп, що містять ртуть.

Високотоксичні відходи повинні вивозитися спеціалізованим транспортом підприємства, з яким підписано договір на утилізацію, за безпосереднього контролю особи, яка відповідає за обіг отруйних речовин.

Відвантажують вироби, що вийшли з експлуатації, виключно механічним способом за хорошої погоди, без сторонніх на місці вантажних робіт. Взимку зледенілі ділянки землі засипають піском.

Технологія завантаження сформованих для відправки люмінесцентних ламп забороняє:

 • ушкоджувати упаковку,
 • розміщувати будь-які предмети поверх тари з енергозберігаючими лампами,
 • вживати тютюн при завантаженні відходів,
 • грубо поводитися з тарою – вдаряти, кидати, перевертати.

Як би банально це не звучало, але всі правила та заходи щодо використання, зберігання, переробки та утилізації високотоксичних речовин спрямовані на запобігання екологічній катастрофі. Ті ж пари отруйної ртуті, не маючи запаху, здатні день за днем ​​безперешкодно накопичуватися в організмі, вражаючи центральну нервову систему, печінку, легені, аж до смерті.

Зберігання та утилізація енергозберігаючих ламп денного світла

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.