Одне з основних питань ремонту або будівництва – це вибір відповідних матеріалів. Це стосується і зведення стін з гіпсокартону. Визначитися, який гіпсокартон краще підійде, слід ще до початку будь-яких робіт, спираючись на вимоги до перегородки, навантажень і умов експлуатації. При всій удаваній крихкості ГКЛ здатний витримувати значні навантаження, варто тільки зрозуміти принципи вибору необхідного матеріалу.

Розберемося, який в принципі є в продажу гіпсокартон і якими властивостями він володіє.

Вихідні дані для вибору гіпсокартону

Перед тим, як навскидку вибрати стандартний лист 12,5х1200х2500 і майструвати з нього перегородку, краще зібрати всю необхідну інформацію, вимоги до цієї самої перегородці. Після вже стане зрозуміліше, який гіпсокартон вибрати, щоб зведена конструкція дійсно була надійна, а витрати на ремонт – виправданими. При цьому важливі такі параметри:

 • навантаження, яке буде кріпитися безпосередньо на стіну;
 • схильність механічного впливу;
 • умови експлуатації (вологість температура);
 • розміри приміщення.

Який гіпсокартон краще
Навантаження визначає необхідну міцність конструкції стіни. Природно, вся вона не повинна лягати тільки на гіпсокартонні листи, розподіляючись на основну несучу контракцію – каркас, виконаний з металевого профілю або дерев’яних брусів. Однак і ГКЛ повинен гідно витримувати навантаження, особливо з огляду на те, що кріплення буде виконуватися через нього, а в багатьох випадках і тільки за нього, коли прив’язка до каркасу просто недоречна.

Лист гіпсокартону стандартної для стін і перегородок товщини 12,5 мм здатний витримати без додаткового посилення навантаження в 50 кг/м2. Обов’язково при цьому використання спеціалізованих кріпильних елементів для гіпсокартону. Навантаження мається на увазі при цьому не ударного типу.

Якщо буде потрібно закріпити одиночну навантаження на стіну, наприклад внутрішній блок кондиціонера, то якої товщини гіпсокартон можна не дуже вибирати, досить 12,5 мм, тільки з обов’язковим посиленням каркаса в місці кріплення.

Якщо необхідно закріпити ряд полиць або підвісних шаф, то краще збільшити товщину гіпсокартону.

 • 14 мм лист витримає вже 65 кг / м2
 • 16 мм – 75 кг / м2
 • 18-20 мм – до 90 кг / м2
 • 24 мм – до 110 кг / м2

Як варіант, можна укласти листи по 12,5 мм в кілька рядів, з обов’язковим перекриттям. Це може виявитися простіше і навіть вигідніше, з огляду на малу доступність гіпсокартону більшої товщини.

Визначальним також є місце установки перегородки. Якщо це приватний будинок або квартира, то можна обійтися і листами 12,5 мм, хоча б тому, що ніхто не буде навмисно бити стіни, нижче ймовірність пошкодити гіпсокартон в побуті.

В іншому випадку, для промислових об’єктів і офісів, міцність на удар для стіни з гіпсокартону виходить на перший план. Тому і використовується матеріал товщиною понад 14 мм.

Власне за тими ж принципами можна визначити, який гіпсокартон для стелі потрібен, виходячи з того, що буде монтуватися в нього, і яке навантаження на нього буде додаватися. У якості відправної точки можна взяти гіпсокартон товщиною 9,5 мм. Він досить легкий, щоб витримав каркас і не навантажувати перекриття (1 м. кв. важить 9,5 кг). Крім того він легко витримає установку вбудованих освітлювальних приладів при розподілі їх, наприклад, на відстані 60 і більше сантиметрів між собою.
расцветка гипсокартона

Для фігурних, багаторівневих, складних стель легше використовувати більш тонкий матеріал 6-8 мм, адже каркас складної форми свідомо буде менш міцним, ніж цілісний рівний. Крім того з таким матеріалом буде легше звертатися.

Вибір, виходячи з умов експлуатації

Крім простого ГКЛ існують такі варіації, як:

 • ГКЛП – вогнетривкі листи. Тильна сторона сіра, лицьова рожева, маркування виконується червоним кольором, якщо інше не вказано виробником. Ось який буває гіпсокартон на вимогу ГОСТу, здатний витримувати відкрите полум’я до 20 хвилин до свого руйнування. Він в першу чергу розрахований на використання в обшивці вентиляційних шахт, зовнішньої обшивки каміна або приміщень з високим ризиком виникнення пожежі, підвищеної температури. Їм обшивають підсобні приміщення, промислові об’єкти і навіть місця для куріння в офісних будівлях.
 • ГКЛВ – вологостійкий матеріал. Завдяки спеціальним просоченням, картон менше вологи пропускає до гіпсу, має низьку гігроскопічність, при цьому і сам гіпс має значно меншу здатність вбирати і утримувати вологу. Виготовляється зазвичай з забарвленням в зелений колір і маркуванням – синім. Такий матеріал затребуваний в місцях з підвищеною вологістю: ванні кімнати, приміщення з басейном і просто з відкритими резервуарами з водою, кухні і деякі елементи лазень і саун. Мається на увазі, що такий гіпсокартон закривається зверху плиткою або вологостійкими матеріалами.
 • ГКЛВО – універсальний варіант, в якому поєднується вогнетривкість і вологостійкість матеріалу. У питанні, який гіпсокартон краще для кухні, відповідь очевидна. З обох сторін він зелений, а маркування нанесене червоним кольором. Крім того він відмінно підійде для формування стель в приміщеннях з підвищеною температурою або при установці великого числа освітлювальних приладів з виділенням тепла. Він може використовуватися у всіх випадках, які вказані для ГКЛВ і ГКЛП.

Розміри листів

Розміри листів гіпсокартону стандартизовані. Ширина в переважній кількості випадків 1200 мм. Тільки для товстого листа понад 18 мм ширина зменшується до 600 (625), щоб полегшити транспортування і монтаж матеріалу. Основне завдання визначити, який гіпсокартон краще для стелі і для стін підійде в тому чи іншому приміщенні.

Оптимальним варіантом буде максимально точний збіг розміру листа по висоті і відстані від підлоги до стелі так, щоб помістився в ряд один аркуш цілком. При стелі 2540 мм логічним буде використання 2500 мм листа гіпсокартону. Для триметрових стель природно такої ж довжини і листи.

Однак не завжди так виходить. Для стелі в 2,75 м, досить поширеного, краще взяти лист гіпсокартону 2000 мм і доточити зверху шматком на 750 мм. Це пояснюється тим, що краще, щоб розмір меншої ділянки, що залишилася після кріплення цільної, був більше 400 мм.

Вибір кромки гіпсокартону

какая должна быть кромка гипсокартона
В останню чергу, коли вже визначилися з товщиною, розмірами листів, визначилися, який гіпсокартон для стін краще підійде за експлуатаційними характеристиками, залишається тільки роз’яснити такий момент, як кромка листа.

 • Сама практична і поширена форма кромки – це ПЛУК. Вона йде у вигляді стоншування по краях листа і закругленням з лицьового боку. У такому варіанті стики між листами можна армувати додатково сіткою і зашпаклювати врівень з площиною листів досить товстим шаром розчину.
 • І все ж є інші варіанти. Пряма крайка використовується для сухого монтажу встик без подальшого закладення розчинами. Цей варіант фактично єдиний доступний при монтуванні вогнетривкого гіпсокартону. Також пряма кромка використовується при формуванні першого внутрішнього шару гіпсокартону при обробці стіни в кілька шарів. Там закладення швів просто не потрібні.
 • Округлена кромка тільки з лицьового боку без утонения розрахована на шпаклювання без армуючої сітки. Ось власне, який гіпсокартон слід вибрати для формування ніш в стіні, що часто чергуються, або об’єктів, для обшивки яких не використовуються цілісні листи.
 • Є ще скруглена по обидва боки кромка. Вона підійде в тих випадках, коли стіну з гіпсокартону будуть згодом штукатурити, наприклад, створюючи фактурну поверхню або закривати плиткою з рівномірним нанесенням клею.

Наостанок важливо нагадати. При виборі матеріалу слід уважно поставитися до того, який гіпсокартон краще серед представлених в будівельних магазинах варіантів. Зараз вже багато виробництв займаються випуском цієї продукції, до того ж не завжди вони дотримуються прагнення випустити дійсно якісний товар. Гіпсокартон повинен бути надійним і довговічним, гіпс в ньому не повинен кришитися і тримати значне зусилля. Навіть при відповідно до пропонованих стандартами вимогам листи можуть витримувати навантаження, але сколюватися і кришитися від спроб свердління отворів або простої нарізки.

Який гіпсокартон краще: особливості вибору для ремонту

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.