За даними Департаменту енергетики США (DOE) компактні люмінесцентні лампи (КЛЛ) споживають на 75% менше електроенергії, знижують на 75% виробництва тепла і в 10 разів довговічніші ламп розжарювання. У країнах ЄС їх замінять на КЛЛ і LED. Щорічна економія – 40 млрд кВт год. Перехід на альтернативні енергозберігаючі лампи – простий спосіб знизити грошові витрати і допомогти навколишньому середовищу. КЛЛ і світловипромінюючі діоди (СІД) споживають менше електроенергії, скорочують викиди вуглекислого газу. Розглянемо, які енергозберігаючі лампочки краще, порівнявши їх плюси і мінуси.

Для початку визначимо, які лампочки відносяться до енергозберігаючих із застосовуваних у побуті, це:

Какие энергосберегающие лампочки лучше

Основні параметри ламп

Кількість світла, якість і споживання енергії – основа вибору освітлення вашого будинку.

Кількість світла

Люмен – одиниця виміру світлового потоку, яка використовується для визначення кількості світла. Чим більше люмен, тим яскравіше світло. Як еталон 100 Вт лампа розжарювання відповідає 1600 лм. Можна використовувати для порівняння яскравості будь-якого джерела світла: ламп розжарювання, КЛЛ або СІД. На практиці вибирають lightbulb більшої яскравості з меншим споживанням енергії. Вибір ефективної лампи легше зробити, якщо ґрунтуватися на розумінні люмен.

Споживання енергії

Ефективність електроспоживання. Вимірюється як кількість вироблених люмен до рівня споживання електроенергії – люмен / Вт. Тут зрозуміло: більше люмен, менше Вт – вище ефективність.

Кольорова температура

Жовто-червоні кольори прийнято вважати теплими, а синьо-зелені – прохолодними. Колірна температура вимірюється в Кельвіна (К). Діапазон температур 3600 – 5500 K відносять до прохолодного, а 2700 – 3000 K – теплого світла. Холодне світло краще для візуальних завдань, тому що він виробляє більш високу контрастність. Тепле світло підходить для житлових приміщень, краще поєднується з тонами шкіри і одягу.

Світлодіодні лампи

У 1962 році Нік Холоньяк створив перший видимий світлодіодний спектр. Винайшов діоди червоного, жовтого, зеленого світіння. У 90-роках винайшли сині і білі СІД. З 2013 року виробники випустили світильники за технологією Light Emitting Diode (LED). На сьогодні світильники і люстри LED стають популярними в будинках Америки та Європи. Розглянемо, які енергозберігаючі лампочки плюси і мінуси мають.

вред светодиодных ламп

Плюси:

 • СІД випромінює направлене світло на відміну від КЛЛ і ламп розжарювання (electric bulb).
 • Інші лампи розжарення створюють світло за допомогою тепла, на яке витрачається більше енергії, ніж використання діодів.
 • Тривалість життя LED більше 60000 годин на 50-60 разів більше традиційної лампи розжарення.
 • Світлодіоди виготовляють з чистих матеріалів.
 • Один світлодіод знижує на 0,5 т викиди парникових газів за час використання.

Мінуси:

 • Початкові витрати вище, ніж у інших ламп на ринку.
 • Іноді світло здається різким, якщо підібрано неправильний колір або розсіюючий пристрій.
 • Згодом може з’явитися мерехтіння, затемнення або зміна кольору.
 • Довговічність СІД знижується при екстремально високих температурах.

Світлодіоди в цифрах:

показатели светодиодной лампочки

Загальні витрати: $ 12 + $ 21 = $ 33.

У таблиці (тут і нижче) наведено дані DOE США за 2013 рік. Вартість 1 кВт год – 12 центів.

Компактні люмінесцентні лампи (CFLS)

У 19-му столітті Генріх Гейсслер пропустив електричний струм через вакуумну трубку і отримав світіння. В період 1920 років винайшли неонові трубки; і з додаванням люмінофорів, що поглинають УФ-випромінювання, було отримане біле світло (денне). Ці лампи по ефективності перевершували звичайні лампи розжарення.

Енергетична криза в 1973 році привела до створення люмінесцентної лампи спіральної форми. Це була перша компактна люмінесцентна лампа. Сьогоднішні моделі менших розмірів і дешевше. Гідна заміна звичайним лампам розжарення.

Почему мигает энергосберегающая лампа при выключенном свете

Позитивні характеристики CFLS:

 • Споживають 75% енергії традиційних ламп розжарення.
 • Довговічніше в 10 разів звичайної лампи розжарення, знижують виробничі та утилізаційні витрати.
 • Випромінюють менше тепла, знижують витрати на охолодження.
 • Дешевше світлодіодних.

Мінуси:

 • Зміст токсичної ртуті. Можливі труднощі з утилізацією.
 • Часті цикли включення-виключення впливають на тривалість роботи.
 • Включення займає небагато часу до повного світіння.
 • Варіанти роботи з диммерами (регуляторами світла) впливають на вартість ламп в бік збільшення.

Компактні люмінесцентні лампи в цифрах:

параметры люминесцентной лампы

Загальні витрати: $ 12,45 + $ 39 = $ 51,45

Важливо знати! В середньому КЛЛ містить 4 мг ртуті. Відомі бренди пропонують лампи з меншою кількістю ртуті.

 • Philips між 1.23-2.7 мг;
 • MaxLite 1.23-2.5 мг;
 • Sylvania Mircro-Mini і DURA-ONE менше, ніж 1,8 мг;
 • Earthmate і Litetronics Neolite найнижче – 1 мг.

У спеціалізованих магазинах продажів КЛЛ або в спеціально відведених місцях є пункти прийому відпрацьованих ламп для їх утилізації. Дізнайтеся у продавця, де ці пункти знаходяться.

Галогенні лампи

Томас Едісон став першою людиною, що запатентувала лампочку в 1880 році. З 1835 року вчені домагалися отримати постійний потік світла від лампи. Протягом 180 років лампи розжарювання удосконалювалися. У 1955 році Елмер Фрідріх і Еммет Уайлі розробили галогенні лампи. За останні 50 років General Electric зробила великі успіхи в підвищенні ефективності галогенних ламп. Вони економлять більше енергії, ніж звичайні лампи розжарювання.

Плюси:

 • Лінія енергоефективних галогенних ламп тепер доступна. Вони знижують потужність: 100 Вт лампочки до 72-75 Вт, 60 Вт до 43 Вт, 40 Вт до 29 Вт – на 25%.
 • Ціни галогенних лампи нижче інших енергозберігаючих ламп.
 • Вони мають різну кольорову гаму, миттєво випромінюють світло.

Мінуси:

 • Велика частина енергії витрачається на отримання тепла. Для освітлення залишається 10%.
 • Ці лампи служать 1000 годин, використовуючи більше енергії, ніж на їх виробництво.
 • Вони сильно нагріваються, великі витрати на охолодження.

Галогенні лампи в цифрах:

параметры галогенных ламп

Підсумкова таблиця порівняння ефективності енергозберігаючих ламп

какие энергосберегающие лампочки лучше

Разом: загальні витрати за 25 000 годин роботи: $ 33 (LED), $ 51,45 (CFL), $ 178,5 (Halogen).

Кожні з характеристик мають свої плюси і мінуси. Хоча деякі енергозберігаючі лампи спочатку дорожче, вони в довгостроковій перспективі вигідні, бо економлять електроенергію. Для порівняння: звичайна 60 W лампа розжарення в цьому змаганні за 25 000 ч з’їла б енергії на $ 180.

Дизайн внутрішнього освітлення

 • Акцентуйте світло на окремі зони приміщення.
 • Встановіть КЛЛ або LED в стельові і настінні світильники, які працюють більше 2-годин на добу: кухня, вітальня, ванна кімната, коридор та інші місця.
 • Використовуйте КЛЛ або світлодіодні лампи в переносних світильниках довготривалого користування.
 • Підключіть автомат включення і вимикання приладів, використовуйте датчики. Підійдуть галогенові або світлодіодні лампи. Розгляньте варіант кольору стін, зведіть до мінімуму необхідність штучного освітлення.
 • Вбудовані в стелю світильники повинні мати простір зверху. Використовуйте закриті герметичні світильники.
 • Для натяжних стель використовуйте люстри на довгій підвісці. Тепловий і світловий потік повинні направлятися вниз.

шинные системы освещения

Дизайн зовнішнього освітлення

Розгляньте, для якої мети потрібно освітлення, методи раціонального використання енергії. Зовнішнє освітлення повинно охоплювати всю прибудинкову територію, під’їзні та пішохідні шляхи.

Методи енергозберігаючого зовнішнього освітлення:

 • Безпека і корисність освітлення: воно може бути неяскравим, але – ефективним.
 • Використовуйте світлодіодні або флуоресцентні лампи. У місцях, де світло включається на кілька хвилин, згодяться лампи розжарювання з автоматичним контролем виключення.
 • Застосовуйте галогенові прожектори з фото і датчиками руху. Переконайтеся, що відкриті світильники мають відбивачі, дефлектори або кришки, для більш ефективного використання джерела світла і захисту від забруднення.
 • Використовуйте електронні системи управління декоративним освітленням: таймери, диммери, датчики, фотоелементи, IT-додатки.

ВАЖЛИВО! Не застосовуйте системи управління для КЛЛ. Пам’ятайте, що часті пуски і зупинки шкодять лампі. Кращий вуличний варіант – галогенові або LED.

Рекомендації по вибору енергозберігаючих ламп

Універсальними КЛЛ можна замінити всі лампи розжарення, що знаходяться в домашньому користуванні: вбудовані світильники, настільні та підлогові лампи, світильники, бра та інші. Цоколь адаптований під звичайні electric bulb – Е 27 і Е 14. По-простому – звичайний з діаметром 27 мм і міньйон 14 мм, Е40 – для вуличних ліхтарів. Не популярні Е26, Е12, Е17, ще складніше з цоколями G23, G53, 2D і іншими штирьового типу. Вони зустрічаються в різних дизайнерських підсвічуваннях.

G5 – люмінесцентна лампа для підсвічування вітрин, підвісних і натяжних стель, для місць створення акценту. MR-16 – люмінесцентний точковий світильник з цоколем G5.3. Свічка і Глобус з цоколем Е14.

КЛЛ випускаються різних стилів і форм. Деякі мають 2, 4 або 6 вигнутих або спіральних трубок. Площа поверхні трубки визначає, скільки світла виробляє лампа. Поставляються зі стандартними розмірами для легкої установки в поширених домашніх додатках.

Загальні еквіваленти між КЛЛ та звичайною лампою: 5 W = 25 Вт, 9-11 W = 40 Вт, 13 W = 60 Вт, 19-20 W = 75 ВТ, 23-27 W = 100 Вт, 32W = 135 Вт, 42 W = 150 Вт.

технические характеристики светодиодных ламп

Замініть лампи розжарення в вашому домі на CFL. У спеціалізованих магазинах є величезний вибір під ваші програми. Читайте упаковку! На ній вся інформація: потужність фактична і в еквіваленті в ВТ (W), колірна температура в К – по ній вибирають теплі і холодні тони світіння – яскравість в лм, виробник, габарити і тип цоколя.

Іноді вказують коефіцієнт передачі кольору (Ra) – це дуже важливо для отримання якісного світла. Лампи нижче Ra 81 спотворюють дійсні кольори навколо і від цього швидко втомлюються очі. Яскравість – Люмен, вище у ламп з великим енергоспоживанням W. За цими показниками можна вибирати. При однаковому споживанні W вибирайте лампи з великим числом люмен.

Світлодіодні світильники знайшли застосування в дизайнерських розробках при оформленні інтер’єру кімнат, ландшафту, освітлення басейну, створення акцентованих зон, різних точкових світильниках. Акумуляторні ліхтарі зі світлодіодами практично витіснили лампи розжарення. LED використовують, як аварійне освітлення.

Світлодіодні світильники окупаються в тривалій перспективі. Вже сьогодні вони затребувані облаштовувати натяжні і підвісні стелі оригінальним підсвічуванням. Але головне призначення LED і інших енергозберігаючих ламп – оснащення автономних систем, які отримують енергію від природних джерел. Сонячні, вітряні, портативні генераторні установки – це малопотужні джерела енергії, для них підійдуть прилади та обладнання, що працюють з малим навантаженням.

Які енергозберігаючі лампочки краще: плюси і мінуси

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.