Якщо говорити про джерела світла, то розділяють природне і штучне освітлення. З природним, припустимо, все зрозуміло, а ось штучне світло може бути представлений різними типами і способами. Види штучного освітлення поділяють по реалізації, функцій, напряму світлового потоку.

Норми освітлення

Надзвичайно важливо, щоб освітлення було хорошим, так як це сильно впливає не тільки на зір, але і на психічне здоров’я людей. В епоху активного розвитку всіх сфер діяльності людини необхідність в хорошому освітленні постійно зростає.

Одиниця виміру насиченості і яскравості світла – 1 люкс. Досить важко самостійно визначити, що приміщення освітлене недостатньо або що світло в ньому занадто яскравий. Людське око не здатне побачити різницю між світлом в 300 і 500 лк, наприклад. А ось на зір це може вплинути, причому досить істотно. Що ж робити? Слід дуже ретельно підходити до вибору предметів освітлення.

Норми освітленості потрібно підвищувати на одну позначку шкали освітленості. Особливо чітко ці норми контролюються на різних виробництвах, де навантаження на зір людей набагато більше звичайного.
Види штучного освітлення

Для визначення, чи нормальна світло, наприклад, на виробництві, використовують спеціальні прилади. Такими приладами є люксометр, флешметр, фотометр. Якщо вам вдасться знайти один з таких приладів, то буде здорово, якщо ви перевірите їм рівень світла в приміщеннях, де вам найчастіше доводиться перебувати.

Існують загальні критерії визначення – чи нормально освітлено приміщення. Наприклад, реакція очей людини на потрапляння в приміщення після вулиці. Щоб сітківка ока не дратувалася, світло робиться в міру яскравим в порівнянні з вуличним, але не темніше, інакше буде некомфортно працювати.

Є певні об’єкти, де встановлено обов’язкові норми освітленості:

 • освітній заклад;
 • автозаправки і СТО;
 • житлові будівлі;
 • дороги, пішохідні переходи і т. д .;
 • парки, виставки, стадіони;
 • підприємства побутового обслуговування.

Природного світла на перерахованих об’єктах часто недостатньо для нормальної життєдіяльності.

Найбільшу небезпеку неправильне освітлення є для дітей, так як їх сітківка ще недостатньо пристосована до різних типів освітленості. Чи не зміст норми освітлення загрожує серйозним падінням зору у дитини, втім, не можна сказати, що це повністю безпечно і для дорослої людини.

Норма світла вимірюється двома основними параметрами – ступенем освітленості і силою пульсації світлових променів. Насправді світло, яке випромінюють різні лампочки, постійно пульсує, але це залишається непоміченим людським оком. Пульсація освітленості являє собою співвідношення амплітуди коливань освітленості до їх середнього значення.

Частота мерехтіння світла вимірюється в Гц. За міжнародним стандартом цей показник повинен бути не нижче 400 Гц. Часто на упаковках лампочок даний параметр вказується, на що безсумнівно слід звертати увагу.

Лампи розжарювання підпадають під встановлену норму, тому вони досить безпечні для застосування в різних приміщеннях, чого не можна сказати про люмінесцентних лампах.

Способи реалізації освітлення

Виділяють чотири основних види штучного освітлення за способом реалізації в приміщенні:

 • Загальне. Світло за рахунок рівномірного розподілу світильників розсіюється рівномірно. Найпростіший приклад – люстра посеред кімнати або розподілені по периметру приміщення точкові світильники.

Якщо джерело світла лише один, наприклад, велика люстра, то світло в різних частинах кімнати буде різним, проте різких перепадів спостерігатися не буде. Втім, людське око досить специфічно сприймає перепади світла. Наприклад, якщо в приміщенні рівень освітлення буде в десять разів нижче, ніж на вулиці при сонячній погоді, людина, увійшовши в будинок, це не сильно відчує.
общее освещение в комнате

 • Місцеве (локальне). Джерело світла розташовується так, щоб висвітлити конкретну ділянку кімнати (робочий стіл, крісло для читання, приліжкові ділянку тощо). Багато дизайнерів сходяться на думці, що таке світло є ніби завершальним штрихом в оформленні інтер’єру.

Головна відмінність локального виду освітлення від загального полягає в можливості змінювати напрямок світла (повернути лампу в іншу сторону).
настольная лампа у кровати

 • Акцентне. Використовується в дизайні для виділення світлом певного предмета. Наприклад, в квартирі це може бути підсвічування картини, ніші.

Найчастіше акцентне тип штучного освітлення зустрічається в торгових центрах, магазинах, на виставках, коли за допомогою спрямованого світла привертається увага покупця до товарів.
акцентное освещение в интерьере

 • Комбіноване. Поєднання загального і локального освітлення. Найбільший розвиток отримала в дизайні, так як дозволяє виділити або затінити різні функціональні зони приміщення.

Типи напрямку світлового потоку

Головним критерієм при виборі виду штучного освітлення є комфортне перебування в приміщенні. Це досягається правильним підбором напрямку світла.

 • Пряме. Світловий потік прямує на конкретний об’єкт, зробивши основний акцент на ньому. Також такий спосіб освітлення дозволяє візуально збільшити розміри предмета. Пряме світло переважно використовується з декоративною метою в інтер’єрах житлових будинків і торгових приміщень.
 • Непряме. Освітлення, при якому забезпечується достатня освітленість приміщення, без прямого напрямки променів світла. Наприклад, розподіл світильників по периметру кімнати, або якщо джерело світла один, то напрямок потоку світла від нього строго в стелю. Це дозволяє рівномірно освітити приміщення, а ступінь освітленості залежить від яскравості світла лампочок.
 • Розсіяне. Світло направляється в приміщення через розсіює екран – непрозорий плафон. Розсіяне світло розподіляється по кімнаті рівномірно, немає переходу між більш яскравими або темними ділянками. Застосовуються для розсіяного освітлення люстри і підвісні світильники.
 • Змішане. Застосування в одному приміщенні всіх перерахованих типів штучного освітлення.

Функціональне призначення освітлення

Купуючи люстру або світильник, нерідко в першу чергу звертають увагу на декоративні якості джерела світла, а про функціональне призначення забувають. Однак ці параметри важливі в рівній мірі, а часом функції світильника важливіше. За функціональним критерієм штучне освітлення поділяють на:

 • Робоче. Освітлення, яке встановлюється в робочих зонах різних приміщень, яке відповідає висунутим нормам освітленості. Воно забезпечує злагоджену роботу виробництва, комфортний рух людей і транспорту. Якщо людина довгий час працює в умовах поганого освітлення, вже незабаром його зір суттєво погіршиться, а ще пізніше може взагалі пропасти. При цьому мова йде не тільки про виробництвах. Робота в офісі не менш шкідлива, якщо там погане освітлення або надмірно активна пульсація світлового потоку.

рабочее освещение

 • Аварійне. Це освітлення, яке вмикається при раптовому відключенні світла через надзвичайних обставин. Використовуються так звані запасні резерви енергії. В аварійному режимі ступінь освітлення робочої зони повинна складати не менше 5% від нормальної освітленості.
 • Охоронне. Джерела освітлення, встановлені вздовж прикордонних зон, призначені для роботи у вечірній і нічний час доби. Вони не повинні бути сильно яскравими, так як зір досить швидко звикає до темряви, тому потрібно лише невеликий додаткове джерело світла. Однак такими джерелами повинна бути забезпечена вся територія, що охороняється.
 • Евакуаційне. Завдяки даному виду освітлення при необхідності люди можуть безпечно здійснити евакуацію. Мінімальна освітленість повинна складати 0,5 лк в приміщенні і 0,2 лк на відкритих територіях.
 • Сигнальне. Цей вид освітлення являє собою промені світла для фіксації безпечних зон в разі тієї ж евакуації, наприклад.

Розібратися в видах штучного освітлення досить просто, куди складніше – вибирати прилади для освітлення. При цьому обов’язково слід дотримуватися встановлених норм, щоб зберегти зір і здоров’я людей, які будуть перебувати під впливом створеного освітлення.

Види штучного освітлення житлових і виробничих приміщень

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.