Якщо планований ремонт передбачає заміну світильників, то, вибираючи серед усього розмаїття типів і дизайнів освітлювальних приладів, не варто забувати про те, які лампи будуть використовуватися, як вони будуть приєднуватися до обраного джерела світла. Одним з найважливіших параметрів є тип цоколя лампочки. Розглянемо, які види цоколів ламп існують і як їх відрізнити між собою.

Для пояснення призначення цоколю прийняте міжнародне буквено-цифрове маркування, в якому визначені характеристики. Деякі види цоколів ламп широко застосовується в побуті, використання інших обмежена застосуванням на виробництві, в різноманітному обладнанні, на транспорті.

види цоколів ламп
Лампочки с цоколем типа Е

Різьбовій (Е)

Ось уже понад сто років з успіхом застосовується цоколь, розроблений ще Томасом Едісоном, який запропонував зручну і надійну систему швидкого приєднання ламп. У його честь маркується літерою «Е». Зараз відомо кілька видів такого цоколя, що розрізняються діаметром, що і відображають цифри в назві. Перерахуємо їх:

 • Е5 (LES) – рідко використовуваний мікроцоколь діаметром 5 мм.
 • Е10, Е11, Е12 (MES) – мініцоколі діаметром 10, 11 і 12 мм, відповідно. Найчастіше застосовуються в кишенькових ліхтариках, різноманітних гірляндах і т. п.
 • Е14 (SES) – 14-міліметровий маленький цоколь, званий «міньйон».
 • Е17 (IES) – проміжний цоколь 17 мм діаметром, який використовується, переважно, в Америці.
 • Е26, Е27 (ES) – став класичним цоколь розміром 26 або 27 мм, причому перший з них у Європі практично не використовується. У нас застосовується Е27, з яким випускається велика кількість найрізноманітніших ламп (розжарювання, енергозберігаючих, світлодіодних).
 • Е40 (GES) – використовується для потужних джерел світла, переважно на виробництві для освітлення великих площ.

Цей конструктив має один недолік, який може проявитися після тривалої експлуатації лампи. Трапляється, що при спробі викрутити джерело світла, що вийшло з ладу, скляна колба відривається від цоколя, залишаючи його в патроні. Вивернути його не складає великих труднощів, але пам’ятати про цей недолік варто, і не прикладати великих зусиль при спробі витягти лампу.

Контактний (G)

Також популярний тип циколю, найбільш часто використовуваний галогеновими, люмінесцентними і світлодіодними лампами. Підключення здійснюється за допомогою двох або більше штирьків, відстань між якими відображено в маркуванні. Кількість контактів може бути також зазначено: 1 (s), 2 (d), 3 (t), 4 (q) або 5 (p) штирьків.

Існують модифікації, які позначаються відповідною буквою:

 • «U» – для енергозберігаючих ламп.
 • «X» – джерело з направленим світлом.
 • «Y», «Z» – модифікації для спеціалізованих джерел світла, що рідко використовуються.

Незважаючи на те, що модифікації можуть стосуватися одного типорозміру, вони не є взаємозамінними.

цоколь G9
Светодиодная лампа с цоколем G9

Різновиди за розмірами:

 • G4, GU4, GY4 – мініатюрний, 4 мм цоколь, який використовується зазвичай для підключення низьковольтних (12/24 В) ламп. Застосовується в якості точкового підсвічування, у вбудованих освітлювальних системах та іншого допоміжного освітлення.
 • G5 – цоколь з межштирьковим відстанню 5 мм, застосовується в компактних лампах денного світла Т4 і Т5 (12 і 16 мм в діаметрі відповідно).
 • 3, GU5.3, GX5.3 – відстань 5.3 мм між контактами. Найбільш поширений GU5.3. Може живитися як від мережі 220 В, так і від низьковольтного джерела. Має широке застосування. Багато світлодіодних ламп використовують цей типорозмір.
 • G9 – часто використовується в люстрах для підключення галогенних та світлодіодних ламп до мережі 220 В.
 • GU10, GZ10 – відмінна риса – наявність потовщення на кінцях штирьків лампи. Установка здійснюється шляхом повороту і фіксації джерела світла в патроні. Модифікації відрізняються наявністю ( «GU») і відсутністю ( «GZ») фаски навколо ніжки лампи, через що GU10 може встановлюватися в обидва типи патрона, а GZ10 – тільки в свій.
 • G12 – 12-міліметровий цоколь для підключення металлогалогенової лампи.
 • G13 – поширений тип, який використовується в люмінесцентних та світлодіодних трубчастих лампах Т8 і Т12 (діаметром 25 і 38 мм).
 • GX23, GX24 – цоколь з відстанню 23 або 24 мм і з вбудованим стартером. Його можна зустріти в настільних лампах, в інших різноманітних світильниках.
 • G53, GU53, GX53 – відстань 53 мм між контактами. Найбільш популярний GX53, який за рахунок малої глибини (всього 28 мм) дозволяє встановити точкові світильники в підвісні стелі з невеликою відстанню до чорнової стелі.

Софітний (S)

Спосіб кріплення ламп з цим цоколем багатьом відомий по плафонам освітлення салону або номерного знака автомобіля. Контакти розташовані на кінцях лампи, в маркуванні вказується діаметр, наприклад S6, S8.5. Їх частіше використовують для освітлення місць загального користування, дзеркал і т. п.

цоколь B
Светодиодная лампа цоколь BA9s 5730

Штифтовий (B)

Даний тип був розроблений з метою вдосконалити едісоновський цоколь. Інша назва – байонет. На корпусі зроблені два виступаючих штифта, які заходять у відповідні пази патрона, після чого лампочка провертається і фіксується. Даний тип часто використовується там, де світильник може піддаватися вібраціям. У маркуванні зазначаються діаметр корпусу, а також конструктивне розташування штифтів:

 • BA – симетричне розташування.
 • BAZ – штифти зміщені по радіусу і знаходяться на різній висоті.
 • BAY – штифти на одній висоті, але зміщені по радіусу.

Останні 2 типу використовуються там, де необхідно точне позиціонування лампи для формування правильного напрямку світлового променя.

цоколь R7s
Лампа светодиодная Uniel серии J LED 12W, цоколь R7s

 

З втопленим контактом (R)

Специфічний цоколь, що знаходить своє застосування в прожекторах і світильниках з великою потужністю і високою температурою. Використовують для підключення трубчастих галогенних, світлодіодних, кварцових ламп. У маркуванні (R7s) вказується діаметр (7 мм) з двома контактами (s), а додаткові цифри 78 або 118 вказують довжину джерела світла.

Фокусуючий (P)

Ще один цоколь для спеціалізованого застосування в ліхтарях, навігаційних вогнях, прожекторах, у всіх пристроях, в яких пред’являються особливі вимоги до форми і напрямку світлового пучка. Для цього цоколь має спеціальну лінзу, що забезпечує задані характеристики променя світла. Цифри вказують діаметр фланця, в який встановлюється лампа.

цоколь P
Лампа накаливания Philips Vision P21W 12V 12498CP

Телефонний (T)

Сфера застосування – підсвічування приладів в автомобілях, індикація на пультах управління, мнемосхемах і т. п. Контакти знаходяться на всіх боках лампи, для заміни якої необхідно просто витягнути її з патрона. У маркуванні вказано міжконтактний розмір. Все частіше стали використовувати світлодіодну технологію.

Висновок

При всьому різноманітті, найбільш звичними і часто вживаними є цоколі E і G, які можна знайти практично в будь-яких побутових освітлювальних приладах. Решта типів специфічні і мають обмежене поширення. Вибираючи світильник, слід уточнити тип цоколя, номенклатуру ламп, щоб при подальшій їх заміні не виникло ніяких проблем.

Види цоколів ламп для освітлення будинку

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.