Якщо світло, видиме людському оку, має довжину хвилі від 400 до 800 нм, то довжина хвилі ультрафіолету – від 100 до 400 нм. Саме таке випромінювання дають ультрафіолетові лампи. Вони застосовуються в самих різних галузях: в медицині і косметології, в харчовій промисловості, сільському господарстві, криміналістиці, індустрії розваг та інших. Сьогодні мова піде про те, що являє собою ультрафіолетова лампа для домашнього використання.

Найчастіше ультрафіолетові випромінювачі використовують для таких цілей:

 • знезараження приміщень в медичних установах: ультрафіолетове випромінювання вбиває бактерії, віруси, грибки, та інші хвороботворні мікроорганізми (опромінення приміщення ультрафіолетом прийнято називати кварцуванням);
 • для отримання засмаги в соляріях;
 • знезараження питної води, стерилізація медичних інструментів;
 • проведення місцевих опромінень (наприклад, опромінення ультрафіолетом порожнини носоглотки) в лікувальних цілях;
 • діагностика захворювань шкіри;
 • визначення достовірності грошових купюр;
 • в криміналістиці – для виявлення на місці злочину слідів біологічних рідин;
 • в сільському господарстві – для опромінення рослин і тварин;
 • ловля комах на світло.

Всього існує кілька десятків різновидів ультрафіолетових ламп, які розрізняються за властивостями і характеристиками і мають різні способи застосування.

Ультрафіолетова лампа для домашнього використання

Види ультрафіолету

Всім, хто хоче придбати ультрафіолетову лампу додому, в першу чергу необхідно звернути увагу, що існують різні види ультрафіолетового випромінювання:

 • ультрафіолет А (довгохвильової ультрафіолет) – це випромінювання з довжиною хвилі 315-400 нм;
 • ультрафіолет B (середньохвильовий ультрафіолет) – довжина хвилі 280-315 нм;
 • ультрафіолет С (короткохвильовий ультрафіолет) має довжину хвилі 100-280 нм.

Різні типи ультрафіолету мають абсолютно різні властивості і використовуються для різних цілей. Наприклад, довгохвильової ультрафіолет не вбиває хвороботворні мікроорганізми і не призводить до отримання засмаги.

Взагалі чим менше довжина хвилі, тим сильніше ефект, який чинить лампа, і тим більшу обережність потрібно проявляти при поводженні з нею. Довжина хвилі ультрафіолету, який дає випромінювач, повинна бути вказана виробником на упаковці.

Ультрафиолетовая лампа для домашнего использования

Види ультрафіолетових ламп для використання вдома

Медичні ультрафіолетові опромінювачі, як правило, випромінюють ультрафіолет з довжиною хвилі від 250 до 400 нм. У домашніх умовах їх можна використовувати для знезараження приміщень або для місцевих опромінень в лікувальних цілях.

Позитивний ефект ці процедури можуть надати на людей зі слабким імунітетом – в першу чергу це діти і люди похилого віку.

Також ці лампи можуть використовуватися для опромінення шкіри людьми, які отримують занадто мало сонячного світла – проживають в районах Крайньої Півночі, що працюють в шахтах або приміщеннях без вікон і так далі. Крім того, багато застосовують такі лампи в домашніх умовах для отримання засмаги.

Лампа Вуда, яку називають також лампою чорного кольору – це джерело ультрафіолету з довжиною хвилі від 315 до 400 нм. Саме ці випромінювачі використовуються в медицині для діагностики захворювань шкіри, таких, як стригучий лишай та інші грибкові ураження. У домашніх умовах їх можуть застосовувати всі, хто проходить лікування від подібних захворювань і хоче контролювати хід одужання. Нерідко купують такі лампи мами, діти яких мають проблеми зі шкірою.

Ультрафиолетовая лампа

Лампа для сушки манікюру. Ці пристрої використовуються для сушки перманентного манікюру. Раніше їх застосовували тільки в салонах краси, але тепер кожна любителька довговічного нейл-арту може придбати лампу для сушіння нігтів додому.

Влаштований такий прилад елементарно – всередині корпусу розташовані лампочки, які і служать джерелами ультрафіолетового випромінювання, а зовні – панель управління.

Вибір ультрафіолетової лампи для місцевих опромінень

При виборі ультрафіолетового опромінювача для обробки шкіри або порожнини носоглотки слід звернути особливу увагу на його потужність. Спеціальні дитячі опромінювачі мають меншу потужність. Використовувати на дітях потужні «дорослі» пристрої не рекомендується. Виробником в описі товару має бути зазначено, для яких вікових груп підходить прилад.

Ультрафіолетова лампа для кварцування приміщень

Існують лампи для знезараження приміщень, під час роботи яких виділяється озон, і безозонові лампи. Озон згубно діє на хвороботворні мікроорганізми, надаючи додатковий знезаражуючий ефект. Але у великих кількостях цей газ шкідливий і для людей, тому кімнату після опромінення озоновою лампою необхідно провітрювати.

Крім того, лампи для кварцування приміщень можуть бути стаціонарними і портативними. Перші фіксуються на стіні або стелі, а другі можна переносити з приміщення в приміщення, щоб обробити однією лампою всю квартиру.

Ультрафиолетовая лампа для домашнего использования

Лампа для діагностики захворювань шкіри

Для цих цілей можна купити як спеціальний прилад – медичну лампу Вуда, так і просту лампочку чорного світла, випромінювання якої має довжину хвилі від 315 до 400 нм. Вона виглядає, як звичайна енергозберігаюча лампочка, і відрізняється від неї тільки чорним кольором, а варто в 5, а то і в 10 разів дорожче медичної лампи Вуда. При цьому для діагностики стану шкіри вона підходить нітрохи не гірше.

Тонкощі вибору лампи для сушіння манікюру

Є лампи для сушіння нігтів, розраховані на одночасне опромінення двох рук, і такі, в яких руки потрібно сушити по черзі. Перші відрізняються великими габаритами і коштують дорожче, але дозволяють заощадити деяку кількість часу.

Однак головна характеристика, на яку необхідно звернути увагу – це потужність пристрою, яка вимірюється в ватах (позначаються як Вт або W). Чим більше потужність, тим вище швидкість полімеризації покриття і якість манікюру. У продажу можна зустріти лампи для сушіння нігтів потужністю 9, 18, 36 і 54 Вт.

По можливості краще придбати прилад 36- або 54-ватний прилад – саме ці лампи дозволяють висушити манікюр максимально швидко, отримавши найбільш якісне покриття.

Ультрафиолетовая лампа для домашнего использования

Правила експлуатації ультрафіолетової лампи

Як було зазначено вище, чим менше довжина хвилі ультрафіолету, випромінюваного лампою, тим більша небезпека, яку вона може представляти. Особливу обережність слід дотримувати при поводженні з лампами, що дають ультрафіолетове випромінювання з довжиною хвилі менше 300 нм.

Найбільшу небезпеку ультрафіолетове випромінювання представляє для очей. У комплекті з призначеними для домашнього використання медичними лампами, які дають випромінювання довжиною хвилі менше 315 нм, зазвичай йдуть захисні окуляри.

Занадто сильне ультрафіолетове випромінювання може призвести до опіків шкіри, а регулярні надмірна дія ультрафіолету – викликати її передчасне старіння.

Оскільки ультрафіолетові лампи містять ртуть, необхідно дотримуватися обережності, щоб не допустити їх руйнування.

Крім того, не варто використовувати ультрафіолетові лампи з метою, які не були передбачені виробником. Наприклад, вище було зазначено, що медичні лампи можна застосовувати для отримання засмаги в домашніх умовах, але робити цього все ж не рекомендується.

Незважаючи на те, що в продажу представлено дуже багато різновидів ультрафіолетових ламп, вибрати серед них потрібну при наявності базових знань про функції цих приладів і природі ультрафіолетового випромінювання не складе проблеми.

Підбираючи ультрафіолетовий випромінювач, в першу чергу необхідно визначитися з цілями, для яких буде використовуватися пристрій. Правильно підібрана ультрафіолетова стане незамінним помічником у побуті.

Ультрафіолетова лампа для домашнього використання

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.