Світлодіодні лампи (LED лампи), що вперше з’явилися на ринку в 1998 році, були одноголосно визнані приладами освітлення нового покоління. У інноваційних джерел світла були зафіксовані такі очевидні переваги перед лампами розжарювання і люмінесцентними світильниками, що викликає подив той факт, що більшість споживачів досі не перейшли на альтернативні прилади.

Аналітики вважають, що єдиним бар’єром є висока ціна продукції, і, це, дійсно, головний момент. Але є ряд інших суттєвих факторів, які не можна не брати до уваги.

Для того щоб зробити об’єктивні висновки про доцільність використання світлодіодів в побуті, на об’єктах промислового або комерційного призначення, слід розглянути основні характеристики світлодіодних ламп, хоча б, в самому спрощеному вигляді. Звичайний споживач, який не є фахівцем в області електрики, повинен розуміти, чому він віддає перевагу тому чи іншому виду освітлення.

Технічні характеристики світлодіодних ламп

Характеристики приладів освітлення

Порівнюючи джерела світла, фахівці розглядають величини наступних показників:

  • потужність;
  • світловий потік;
  • світлова температура;
  • напруга живлення;
  • умови експлуатації (температурний діапазон, ступінь захисту, адаптація до комунікаційної системи і т.д.).

Це пріоритетні характеристики, крім яких враховується ряд інших параметрів, про які буде згадано нижче.

Потужність

Це показник, що відображає величину споживання електроенергії в одиницю часу.

На упаковці світлодіодних ламп вказані незвично низькі значення потужності (від 3 до 17 Вт), але цей факт жодним чином не впливає на яскравість світіння.

Для приблизного порівняння можна навести такий приклад – якщо помножити показник потужності Led-джерела на 7, то ми отримаємо число, відповідне потужності лампи розжарення (світлодіодний пристрій 9-12 Вт відповідає лампі розжарення 75-100 Вт, енергозберігаючій – 24 Вт).

Потужність на упаковках фірмових зарубіжних товарів позначається літерними символами W або P.

Світловий потік

Параметр, який вказує на потужність випромінювання, що створюється джерелом світла (вимірюється в люмен, позначається Lm). Покупцеві важливо знати, що LED лампа з показником 600 Lm може використовуватися для заміни лампи розжарення з потужністю 60 Вт.

Розрахунок енергоефективності світлодіодної лампи

Енергоефективність – науково-обгрунтоване споживання енергії. Чим менше витрата енергії для забезпечення освітлення, яке відповідає чинним стандартам (ергономіка, екологія, санітарна гігієна), тим вище показник енергоефективності.

Розрахунок ведеться за формулою: показник світлового потоку ділиться на потужність джерела світла.

Енергоефективність Led-лампи з показником світлового потоку 200 Lm і потужністю 5 Вт становить 40 Lm / Вт (у аналогічної за параметрами лампи розжарення ця характеристика становить 10 Lm / Вт), тобто енергоефективність світлодіодного джерела в 4 рази вище, ніж у традиційної лампи

Світлова температура

Світлова температура – шкала відтінків світіння, за Кельвіном. Температура кольору в 6000 кельвінів відповідає відтінку сонячного світла в денний час. У побуті найчастіше використовуються лампи з показником 2600-3100 К – колірна температура вечірнього сонячного освітлення, найбільш комфортно сприймається людиною.

цветовая температура освещения

Вибрати відповідний відтінок можна за таблицею відповідності параметрів і за колірною шкалою, де вказані відтінки, створювані джерелом світла. Таких дуже багато – кілька відтінків білого, блакитного, жовтого кольорів. Лампи з показниками 7000К (холодне денне світло) використовують в офісних залах, банках, торгових центрах, інших громадських будівлях. Оптимальний індекс колірної передачі – величина, максимально, наближена до 100 (97 і 98 – хороший показник, 100 – ідеальний).

Ступінь захисту

Показник, що відображає рівень захисту виробу від факторів зовнішнього середовища, який гарантується виробником. Величина позначається символами IP і двома наступними цифрами. Перше число (від 0 до 6) показує ступінь захисту від пилу і механічних частинок, відповідно, 0 – захист відсутній, 6 – максимальний захист. Друга характеристика – стійкість до впливу вологи (від 0 до 8, причому остання цифра гарантує захист приладу при зануренні у воду на тривалий час).

Для домашніх кімнат цілком підійдуть світлодіодні лампи з показниками IP 21, а для ванних кімнат слід вибирати IP 44 і вище.

Напруга живлення

Більшість LED ламп працює від постійного струму, при напрузі живлення 4 В. Сумарна напруга світлодіодів в приладі освітлення рідко перевищує показник 60 В, в той час як електричні мережі, в середньому, дають 100-240 В змінного струму. Для приведення параметрів мережі і світлодіодів в режим узгодження, необхідно використовувати блок живлення, або, як сьогодні називають цей пристрій, «драйвер».

Основне завдання драйвера (блоку харчування) – це перетворення напруги, стабілізація і випрямлення струму, і (в деяких випадках) регулювання світлового потоку. Світлодіодні світильники, люстри, панелі продаються в комплектації з цими пристроями.

Окремим пристосуванням, регулюючим інтенсивність світлового потоку, є диммери, які створюють потужні світлові імпульси (при низьких імпульсах лампочка горить тьмяно).

Діапазон робочої температури

Точних даних на цей рахунок не існує. Виробник гарантує збереження робочих характеристик в діапазоні від – 40 до + 40 градусів (за Цельсієм), хоча світлодіодні джерела освітлення з успіхом застосовуються в суворих кліматичних умовах, де температура опускається нижче 50 градусів.

Цей показник не має значення при використанні приладів в побуті, промислових цехах або офісах.

Пульсація

Пульсуюче світло негативно впливає на органи зору і нервову систему. У звичайних ламп розжарювання помітна пульсація відсутня, тому освітлення комфортно сприймається.

У світлодіодних лампах пульсація залежить від якості збірки технічного пристрою.

У фірмових приладів, укомплектованих мережевими драйверами, величина пульсації становить всього лише 0,3% (наприклад, лампи Ledcraft або Navigator). Натомість дешеві китайські світильники можуть пульсувати з коефіцієнтом 80-90%! Висновок – не можна купувати товари від неперевірених виробників, без сертифікатів і документації компанії-постачальника. Це призведе до невиправданих витрат, і, вже точно, до відсутності результату, на який покупець розраховував.

светодиодная лампа против накаливания

Цоколь і колба

Найпоширенішими цоколями є формати Е 14 і Е 27, а для ламп з направленим потоком світла – GU5.3 і GU10. Цоколь GX53 – для ламп, вбудованих в навісні стельові системи і в меблі, Е40 – для освітлення вулиць, ліхтарів ландшафтної території, великих приміщень.

Колба LED-лампи, відповідна формі лампи розжарювання, має умовне позначення А60, цоколь Е27. Випускаються також лампи в формі кулі або свічки (символи P45 і С 37) з цоколем У 14. Ці модифікації встановлюються в люстри і декоративні світильники. У софітах застосовуються джерела світла з колбами R50 і R63.

Трохи про мінуси

Отже, світлодіодна лампа – економічний, енергоефективний, екологічно чистий, безпечний прилад з довгим терміном служби (виробники гарантують 5 років, але, за фактом світлодіоди функціонують протягом тривалого терміну, який, за даними розробників, варіює в діапазоні 50-100 тис. годин).

Мінусом є не тільки висока ціна, про яку і так всім відомо. Є й інші недоліки, які в найменшій мірі проявляються у високоякісних виробів європейського і вітчизняного виробництва. Це нерівномірне поширення світлового потоку по приміщенню (точкове освітлення), холоднуватий відтінок, складність конструктивного пристрою (необхідна наявність системи охолодження, драйвера, діммера).

Для ефективного функціонування світлодіодної лампи слід підготувати технічну базу, щоб всі параметри електромережі відповідали показникам джерела світла. У деяких випадках доводиться міняти старі цоколі й проводку.

Ще один важливий момент – у ламп низької якості світлодіодний кристал досить швидко деградує, тому через пару років освітлення стане тьмяним, невиразним, що викликають роздратування.

При покупці високоякісних джерел світла від таких авторитетних виробників, як Philips (Нідерланди), Osram (Австрія), Cree (Данія), Gauss (Росія), можна бути впевненим в тому, що купується якісна продукція. Однак для прийняття такого непростого рішення краще скористатися допомогою професіоналів, які добре знають особливості товарів цієї групи, і зможуть в повній мірі врахувати вимоги покупця. При кваліфікованому підході завжди можна знайти компроміс між якістю і ціною. Що стосується отримання суттєвої економічної вигоди при переході на світлодіодні освітлювальні прилади – це очевидний факт.

Технічні характеристики світлодіодних ламп

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.