Що вам відомо про енергозберігаючі лампочки? Крім того, що вони економлять електроенергію, зрозуміло. На сьогоднішній день такі лампи досить популярні, вони набагато економніше ламп розжарювання і конкурентоспроможні щодо світлодіодних. Розглянемо технічні характеристики енергозберігаючих ламп, щоб зрозуміти, на які критерії звертати увагу при покупці.

Зовнішні характеристики і принцип роботи

За розміром такі лампочки трохи крупніше, ніж звичайні лампи розжарювання. Енергозберігаючі дають значно більше світла, рівень якого можна регулювати в більшій за допомогою кольору матеріалу, з якого виготовлена ​​люстра, бра або будь-якої іншої освітлювальний прилад, так як діапазон температури кольору досить маленький.
Технічні характеристики енергозберігаючих ламп

Найчастіше зустрічаються лампочки спіральної форми, проте існують також U-образні. Якщо розглядати перший випадок, то стінки спіралі покриті зсередини люмінофором, а на кінцях трубки вони запаяні.

Принцип роботи енергозберігаючої лампи відповідає принципу роботи також популярної зараз люмінесцентної лампочки. Вона складається зі спеціальної колби і пускорегулюючий елемента. Головна відмінність між цими пристроями полягає в тому, що у енергозберігаючої лампи пускорегулюючий пристрій є електронним і вбудованим.

Нерідко в просторах Інтернету можна зустріти обурення щодо негативного впливу даних ламп на зір. Головним чином мова йде про ультрафіолетовому випромінюванні, яке виходить від такої лампи. Коли на ЕСЛ виявляється висока напруга, всередині колби починає діяти тліючий розряд в парах ртуті. Саме атомами ртуті випромінюється УФ-світло. Однак про його високому шкоду можна посперечатися.

Маркування енергозберігаючих лампочок

Що таке маркування ламп? Це ті циферки і буковки, які вказуються на цоколі і в яких вкрай складно розібратися, якщо недостатньо освічений в даній сфері. Ми навчимо вас розшифровувати маркування на ЕСЛ.

Отже, для початку розшифруємо літери:

 • Л – люмінесцентна;
 • Б – яскраво вираженого білого кольору;
 • ТБ – тепло-біла;
 • Д – денний кольоровості;
 • Ц – з поліпшеною передачею кольору;
 • Е – з поліпшеною екологічністю.

Це так звана вітчизняна маркування. Міжнародна маркування розшифровується так:

 • перше число в коді – індекс передачі кольору (про те, що це таке, поговоримо трохи пізніше);
 • дві наступні цифри – колірна температура. Може бути від 27 до 65, чим більше число, тим холодніше колір лампочки.

виды энергосберегающих лампочек

Характеристики енергозберігаючих ламп – вибираємо з розумом

Коли розглядаєш упаковку лампочки, скільки б інформації там ні вказувалося, але не знаючи, що всі ці параметри позначають, правильний вибір зробити практично неможливо. І зовсім не тому що на ринку багато неякісної продукції, а тому що підбирати лампу потрібно під особливості приміщення, де її експлуатуватимуть.

 • Потужність

Мабуть, один з найбільш важливих і значимих параметрів. Чим більше потужність, тим яскравішим буде світло лампи. Однак не забувайте, що кількість витраченої електроенергії також має властивість збільшуватися.

 • Кольорова температура

Варто відрізняти цей термін від тієї ж потужності. Якщо попередній параметр забезпечував лише яскравість освітлення, то колірна температура – це показник відтінку лампи, який ми бачимо. Цей параметр вимірюють в кельвінах. Чим вище показник, тим холодніше колір. Максимальна колірна температура в ЕСЛ – 5000 К, мінімальна – 2700 К. Якщо шукайте лампочку для звичайної кімнати або вітальні, краще вибирати пристрій з середніми цифрами, приблизно 3500 К. А ось для офісу з метою створення ділової робочої атмосфери використовують ЕСЛ з колірною температурою, близькою до 5000 до

 • Світловий потік

Даний параметр вимірюється в люменах. Цей показник свідчить про «розпорошеності» світла. Тобто скільки світла віддає лампочка. Мінус ЕСЛ полягає в тому, що з часом використання даний показник стрімко зменшується і освітлення в приміщенні стає більш тьмяним.

 • Світлова віддача

Цей же показник говорить про те, наскільки ефективно і продуктивно працюватиме лампочка. А якщо говорити точніше, то світлова віддача показує те, скільки світла виробляє пристрій на кожен Ватт витраченої енергії. Виходячи з цього параметра, ви зможете розрахувати, чи правда так вже вигідно купувати ЕСЛ.

При цьому слід пам’ятати, що висока потужність випромінювання – це не гарант яскравого освітлення, адже може бути різне співвідношення звичайного і ультрафіолетового світла, а останній людським оком не сприймається. Для обчислення світловий віддачі потрібно потужність розділити на спектральний склад лампи.

 • Рівень освітленості

Параметр, що включає в себе безліч інших показників. Рівень освітленості залежить від потужності роботи ЕСЛ, відстані лампочки до освітлюваної поверхні, а також від дзеркальних властивостей цієї поверхні. Крім перерахованих існує ще ряд факторів, які впливають на рівень освітленості, все це безсумнівно слід враховувати. Сам же рівень освітленості вимірюється в люксах. По суті даний параметр являє собою співвідношення між потужністю в 1 км і освітлюваної поверхнею, площа якої становить 1 кв м. Нормальним вважається рівень освітленості в 200 лк.

 • Індекс передачі кольору

Той самий загадковий термін, про який згадувалося вище. Насправді це відносна величина. Індекс передачі кольору – це параметр, що позначає наскільки правильно і природно передаються кольори всіх освітлюваних предметів. Індекс передачі кольору багато в чому залежить від світлового потоку, спектра освітленості. В ідеалі цей параметр дорівнює 100 Ra. Однак досить часто можна зустріти моделі ЕСЛ, в яких цей параметр урізаний мало не наполовину. Від таких пристроїв краще відмовитися. Комфортне для людського зору освітлення має індекс передачі кольору від 80 до 100 Ra.
индекс цветопередачи

 • Діаметр колби

Існують ЕСЛ різних розмірів. Діаметр лампочок буває 7, 9, 12 і 17 мм. Вибирати розмір лампочки слід з урахуванням розміру світильника і інтер’єру кімнати, також не варто забувати, що від цього в деякій мірі залежить рівень освітленості приміщення.

 • Форма

За формою такі лампочки можуть бути спіральними і U-образними. Спіральні можуть споживати від 3-х до 85-і ВТ. U-образні бувають 3-х, 4-х і 6-й дуговими. Якщо судити зовні, то спіральні лампочки здаються трохи менше, однак насправді яскравість і насиченість світла від них виходить аналогічна. Зовнішній вигляд не є фактором, якимось чином, що впливає на функціональність пристрою. А ось ціни на спиралеподібні ЕСЛ трохи вище, так як технологія їх виробництва є більш складною.

 • Тип цоколя

У ЕСЛ також розрізняють типи цоколів. Вони бувають:

 • колбові – являють собою лампи-трубки з поворотним цоколем;
 • цоколь Едісона – ЕСЛ з різьбовій системою підключення до джерела електроживлення, такий цоколь вважається стандартним;
 • контактний – ЕСЛ, що з’єднуються з патроном за допомогою спеціальних штекерів, через які встановлюється контакт як з високовольтної, так і з низьковольтної мережею;
 • вкрай рідко, але все ж зустрічаються софітні, штифтові і фокусують цоколі.

Термін служби

Термін служби виробник визначає кількістю годин, які повинна працювати лампа. На практиці багато хто вже не один раз переконувалися, що вказане на упаковці число потрібно зменшувати хоча б на чверть, щоб отримати справжній показник. Однак скільки б поголоски не йшла про те, що термін служби ЕСЛ часто завищують, вони все одно працюють в кілька разів довше звичайних ламп розжарювання.

Вміст ртуті

Ні для кого не секрет, що всередині колби ЕСЛ міститься ртуть. Саме ця речовина в більшій мірі забезпечує економію електроенергії. Однак слова про величезну шкоду ртуті, що міститься в лампочках, явно перебільшують справжню ситуацію. Суть роботи ЕСЛ полягає в горінні парів ртуті. ПАРІВ, а не самої концентрованої ртуті. В одній лампі міститься не більше 3,5 мг ртуті. Ви звичайно ж самі вправі судити про вплив такої кількості даної речовини на людський організм, але для порівняння в 1 м градуснику знаходиться від 1200 до 1950 мг ртуті. Є різниця, чи не так?

Виходить, що для виготовлення одного градусника нам знадобиться ртуть приблизно 900 ЕСЛ. Зрозуміло, не можна виключати той факт, що існують і недобросовісні виробники, які не контролюють кількість ртуті в лампочці, там норма цієї речовини перевищена. Однак якщо говорити про якісну ЕСЛ, то нею користуватися можна без побоювання надихатися ртуттю.

У четвертий раз за рік купувати лампу розжарювання або придбати енергоекономно і забути про це питання – вирішувати вам. Однак якщо ви все ж схиліться до другого варіанту, підходите до вибору пристрою з максимальною уважністю.

Технічні характеристики енергозберігаючих ламп

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.