Енергозберігаючі лампи поступово входять в наше звичне життя. Наприклад, на великих підприємствах і організаціях вже давно ввели в експлуатацію даний вид ламп, які є вигідним, з точки зору економії коштів, вкладенням. Але все частіше можна спостерігати, як і в звичайних типових квартирах використовують енергозберігаючі лампи, з тих же причин. Розглянемо, що робити, якщо розбилася енергозберігаюча лампа.

Як відомо, поступово знижується виробництво і випуск звичайних ламп розжарення. Зниження їх виробництва почалося ще в 2011 році, коли почали скорочувати випуск ламп від 100 Вт, що і продовжується до цього дня. Цілком можливо, що скоро такі лампи зовсім перестануть надходити в продаж, що неминуче викличе сплеск інтересу до енергозберігаючих.

Розбилася енергозберігаюча лампа

Однак, крім очевидних переваг таких ламп, є і безумовні недоліки, які ігнорувати просто неможливо. Основним з них є використання ртуті в енергозберігаючих лампах, яка може надати згубну дію на здоров’я людини. До слова сказати, таке можливо тільки в разі того, якщо розбилася енергозберігаюча лампочка, в процесі ж роботи ртуть ніяк не діє на людину.

Чому небезпечно розбивати енергозберігаючу лампочку?

Ртуть є невід’ємним компонентом енергозберігаючих ламп, за рахунок якого вони є повноцінними джерелами світла в приміщенні. Ртуть належить до першого класу небезпеки, тобто вона є дуже небезпечною хімічною речовиною.

Розглянемо основні негативні впливи ртуті на організм людини:

 • Ураження центральної нервової системи людини.
 • Поразка ферментивної і кровотворної системи.
 • Негативний вплив на репродуктивну функцію чоловіків і жінок. Нерідко виникали випадки передчасних пологів під впливом цієї хімічної речовини. Також ртуть є причиною розвитку безпліддя у чоловіків.
 • Ртуть має властивість витісняти мінерали з організму людини, займаючи їх простір. Це дуже небезпечне явище, адже замість корисної дії необхідних мінеральних речовин спостерігається руйнівний вплив ртуті на організм людини.
 • Негативний вплив на щитовидну залозу.
 • Ртуть впливає на мозкову активність людини. Під її впливом, у потерпілого спостерігається затуманення свідомості, часті депресії, проблеми із зором і багато іншого.
 • Незважаючи на використання в деяких вакцинах, передозування ртуттю може негативно позначитися на роботі травної системи.
 • Ртуть впливає на загальне самопочуття людини: вона відчуває себе вкрай втомленою, виснаженою, втрачається усілякий інтерес до життя.
 • Також є причиною виникнення різних шкірних захворювань: висипу, акне та ін.

Прочитавши всі ці симптоми, стає зрозумілим, що ртуть робить украй негативний вплив на здоров’я і функціонування людини. Однак мова йде про передозування цією хімічною речовиною, в малих дозах ртуть навіть використовується в деяких вакцинах і лікарських препаратах.

Резонним буде запитання – а чи достатньо кількості ртуті, що знаходиться в енергозберігаючих лампах, для заподіяння шкоди людині? Як відзначають виробники цих ламп, вміст ртуті в люмінесцентних лампах становить близько 2-7 мг ртуті, що є вельми невеликою кількістю. Для заподіяння шкоди людині повинна бути концентрація ртуті не менше 0,25 мг на кубічний метр простору приміщення. Виходячи з цього, стає ясно, що пари ртуті, що виникли в результаті знищення або пошкодження лампочки, можуть мати негативний вплив на людину, особливо якщо це сталося в закритому приміщенні.

утилизация ламп

Є енергозберігаючі лампи, в яких відсутня ртуть в чистому вигляді. Йдеться про лампи, що містять в собі амальгаму – сплав ртуті з іншими металами. Як ми бачимо, ртуть там все-таки присутня, але чи небезпечна ця технологія для людини при руйнуванні енергозберігаючої лампочки?

Енергозберігаюча лампа з амальгамною технологією включає в себе невелику кількість ртуті у вигляді сплаву з іншими металами, які превалюють в її складі. Крім того, ртуть знаходиться в лампі в твердому вигляді, що суттєво знижує загрозу отруєння. Однак говорити про повну безпеку такої технології не доводиться, адже в разі знищення працюючої лампи, пари ртуті неминуче потраплять в повітря, хоч і в меншій кількості.

Як усунути ртутне забруднення з приміщення?

Якщо все-таки розбилася люмінесцентна лампа, то необхідно знати послідовність всіх дій, які дозволять уникнути або зменшити згубний вплив ртуті на організм.

Сам цей процес носить назву «демеркуризація», яка полягає в наступному:

 1. Після того, як в кімнаті розбилася лампа, необхідно в терміновому порядку вивести з приміщення всіх присутніх людей і домашніх тварин.
 2. Далі потрібно ретельно провітрити приміщення, попередньо закривши двері в кімнату. Це потрібно для того, щоб не створювалися протяги, які можуть рознести пари ртуті по всій квартирі.
 3. Простежте за тим, щоб випадково не наступити в те місце, де розбилася ртутна лампа. Це запобіжить вас від подальшого поширення ртуті на підошвах черевиків.
 4. Далі потрібно зібрати всі осколки енергозберігаючої лампи. Для цього використовуємо одноразові гумові рукавички, які необхідно в подальшому після проведення процедури утилізувати. Ні в якому разі не використовуйте віник, щітку або пилосос, який може стати джерелом подальшого поширення ртутної пари при кожному його подальшому включенні. Зібрані оскільки потрібно помістити в герметичний посуд.
 5. Після того, як були видалені всі осколки, обробляємо поверхню за допомогою розчину перманганату калію або розчину з соди і мила. Беремо якусь непотрібну ганчірку і витираємо уражене місце. Саму ганчірку теж прибираємо в герметичний посуд.
 6. Ні в якому разі не викидаємо прибрані уламки в смітник – це спровокує подальше поширення ртуті. Необхідно зателефонувати в службу порятунку, яка дасть вам докладні інструкції подальшої утилізації.
 7. Ще один важливий момент – не залишайте в будинку килими або меблі, якщо вона була вражена ртуттю. Зайва ощадливість може згодом негативно позначитися на здоров’ї вас і ваших близьких.

утилизировать энергосберегающую лампу

Як утилізувати розбиту енергозберігаючу лампочку?

Після проведення процесу демеркуризації перед людиною постає проблема правильної утилізації розбитої лампочки і її уламків. Ні в якому разі не викидайте енергозберігаючу лампочку в загальний сміттєпровід або в сміттєві баки на вулиці. До речі, це відноситься і до цілих ламп, у яких закінчився термін придатності.

Розбиту енергозберігаючу лампочку, яку попередньо ізолювали в герметичний посуд або пластиковий пакет, потрібно віднести до місцевого відділення СЕЗа або звернеться до житлової організації за місцем проживання. Вони самі збором ламп не займаються, але допоможуть вам звернутися в правильну організацію, яка на цьому спеціалізується.

Розбилася енергозберігаюча лампа – що робити?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.