Прожектори світлодіодні вуличні з датчиком руху широко використовуються в промисловості і в побуті. Вони необхідні для охорони територій, складів, освітлення дворів і вулиць, а також прибудинкових територій котеджів і заміських будинків. Використання прожекторів на світлодіодах дозволяє збільшити надійність приладів і скоротити витрати на електроенергію.

Побудова світлодіодного прожектора

Світлодіодний прожектор складається з наступних вузлів:

 • світлодіодний випромінює модуль;
 • корпус;
 • відбивач;
 • розсіювач;
 • блок живлення.

Прожектори світлодіодні вуличні з датчиком руху

Як елементи випромінюючого модуля можуть використовуватися світлодіоди наступних типів:

 • потужні світлодіоди (потужністю в 1, 3 і 5 Вт);
 • надпотужні світлодіоди (технологія СОВ);
 • світлодіоди типу SMD.

Потужність приладів першого типу визначається розмірами кристала. Кристал випромінює синє світло, який перетворюється в білий світ за допомогою люмінофора. Недоліком таких світлодіодів є їх складність і висока вартість. Для отримання потужних прожекторів необхідна велика кількість таких приладів. Їх перевагою є простота пристрою тепловідведення.

Більш прогресивним методом створення потужних джерел світла для прожекторів служить технологія СОВ (Chip on Board).

Виробництво світлодіодів за технологією SMD (Surface Montage Details) ведеться давно, і прилади такого типу використовуються в світлодіодних лампах і стрічках. Збільшення потужності приладів такого типу дозволяє використовувати їх в прожекторах.

Найбільш компактними є прожектора на світлодіодах СОВ, а найбільшими – прожектора на потужних світлодіодах.

прожектор на светодиодах
LED Прожектор 20 ватт СОВ

Важливе питання конструкції світлодіодного прожектора пов’язаний з відведенням тепла від випромінює модуля. Хоча світлодіоди мають досить хороший ккд, p-n перехід кристала може нагріватися до температури +80 ° С. При такій температурі відбувається деградація переходу, що призводить до різкого зменшення світлового потоку. Для запобігання цьому світлодіоди змащуються теплопровідної пастою і поміщаються на монтажну плату, що володіє хорошою теплопровідністю. Для відводу тепла від плати використовується радіатор. Різні виробники виконують радіатори різної форми з різних матеріалів.

Корпус прожектора виконується з алюмінієвого сплаву і має високу теплопровідність для забезпечення відводу тепла.

Для формування спрямованого, розсіяного або змішаного світлового потоку в прожекторах використовуються відбивачі. Відбивачі бувають симетричні, асиметричні, кругло-симетричні. Ці відбивачі виготовляються з металу, покриваються напиленням з алюмінію, що забезпечує створення рівного світлового потоку. Завдяки відбивачам і інших елементів оптики в прожекторах реалізуються різні кути освітлення.

Розсіювач прожектора, як правило, виконується із загартованого скла.

Харчування прожектора на світлодіодах від мережі забезпечується за допомогою спеціального джерела стабілізованого струму – драйвера. Зазвичай такий драйвер встановлюється всередині корпусу прожектора. Для перспективних сучасних моделей прожекторів з 10 – ватними світлодіодами використовується драйвер з струмом в 350-700 мА і напругою 20 – 38 В.

Світлодіоди відрізняються високою надійністю, і термін їх служби визначається в 50000 годин. Щоб і прожектор мав великий показник надійності треба, щоб надійними були всі його елементи. У тому числі і драйвер.

светодиодный прожектор
Светодиодный прожектор 10w с датчиком движения СВДТ

Датчики руху

Датчик руху включає прожектор при появі в зоні, що охороняється рухомого предмета. Це може бути людина, автомобіль або тварина.

Завдяки наявності датчика руху можна заощадити електроенергію і захистити будинок від зловмисників. Датчики руху бувають активними і пасивними, можуть працювати в ультразвуковому, мікрохвильовому або інфрачервоному діапазонах хвиль. Найчастіше використовуються інфрачервоні датчики руху, так як вони найбільш безпечні для людини. Конструктивно датчики руху можуть бути виносними або вбудованими в світлодіодний прожектор.

Інфрачервоний датчик включає прожектор тільки в наступних випадках:

 • відсутнє сонячне світло. При цьому встановлюється відповідний поріг спрацьовування (регулятор LUX);
 • в зоні дії з’являється рухомий предмет. При цьому для фільтрації сигналів від невеликих тварин можна застосовувати регулювання чутливості (регулятор SENS).

Крім цих двох регулювань в датчику руху є регулювання «Time», за допомогою якої можна встановлювати час освітлення території після відходу з неї людей.

Установка прожектора

При установці прожектора треба враховувати наступні правила.

Прожектор встановлювати на висоті, що відповідає його потужності. При цьому бажано передбачити можливість підключення його до мережі живлення.

Виносний датчик руху встановлювати так, щоб він міг реагувати на появу в зоні спостереження рухомих предметів, і його не могли зіпсувати зловмисники. Наприклад, стандартний датчик руху при висоті підвісу на 2,5 м відстежує дальність до 12 м, що досить для світлодіодного прожектора потужністю в 10 Вт.

Між датчиком і зоною спостереження не повинно бути будь-яких перешкод.

Для харчування прожектора з датчиком треба зробити підводку напруги. При цьому перетин дроту прожектора має бути не менше 0,5-1,5 мм ².

Після підключення прожектора зробити тестування руху. З цією метою всі регулятори (SENS, LUX і TIME) ставляться в положення максимуму. Поступово підходячи до прожектора, визначити момент його запалювання та дальність спрацьовування датчика. Після того, як через час максимальної затримки (близько 10 хвилин) відбудеться вимикання, провести остаточну установку регуляторів:

 • за допомогою регулятора SENS відрегулювати чутливість. Визначити розміри об’єктів спрацьовування і дальність дії датчика;
 • регулятором LUX ( «Освітлення») виставити брешемо доби роботи прожектора (зазвичай час сутінків).
 • регулятором TIME встановити тимчасову затримку вимикання прожектора.

установка прожектора светодиодного

Вибір прожектора

Щоб правильно вибрати прожектор з датчиком руху треба знати його характеристики і оцінити їх з точки зору застосування для заданих умов.

Наприклад, для оцінки площі охоплення датчиком руху треба знати кут огляду датчика і дальність його дії. Кут огляду зазвичай задається в характеристиках датчика, а дальність визначається його чутливістю, яку можна регулювати.

У таблиці 1 наведені основні характеристики деяких типів прожекторів з датчиками руху. В якості випромінювача в прожекторах використовуються світлодіоди типу СОВ.

Таблиця 1

Компанія Потужність, Вт Світловий потік, лм Колірна температура, К Кут випромінювання, град
Zonhan 10 1000 7000 120
Uniel 10 750 650
Evlan 20 1300 6000 120
Kreonix 30 2560 6500 105
Kreonix 50 4200 6500 105
Китай 100 9000 4000 100

 

Так як ці прожектори призначені для роботи на вулиці, то вони мають ступінь захищеності від пилу і вологи не нижче IP65. Вироби працюють при температурах від – 40 до + 60 ° С. Все прожектора, за винятком першого китайського вироби, для якого потрібен джерело постійного струму, живляться від мережі змінного струму.

Велика частина розглянутих прожекторів має колірну температуру близько 6000-7000 К. Вони випромінюють біле холодне світло. Кут випромінювання світла в прожекторах дорівнює 100 -120 °.

Використання в якості випромінювачів високонадійних світлодіодів дозволяє робити світлодіодні прожектори, що мають термін служби, близький до терміну служби світлодіодів. Виробники оцінюють цей термін служби від 35 до 50 тисяч годин.

Більшість прожекторів має виносний датчик руху. Виріб компанії Uniel має вбудований датчик руху.

Висновки

 1. Використання прожекторів на світлодіодах з датчиками руху автоматизує включення і виключення освітлення на вулиці, і дозволяє заощадити електроенергію
 2. У продажу є велика кількість прожекторів різних потужностей і різних виробників.
 3. Для правильного вибору вуличного прожектора необхідно враховувати відповідність його характеристик і умов його використання.
 4. Прожектор на світлодіодах з датчиком руху можна встановити і відрегулювати самостійно.


Прожектори світлодіодні вуличні з датчиком руху

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.