Якщо ви вирішили облаштувати кабінет в своєму будинку або квартирі, то слід продумати його до дрібниць. Тут важливі не тільки зручні крісла, стільці, столи і дивани, а й правильна організація освітлення. Розстановка і підбір світильників для кабінету істотно відбивається на настрої і самопочутті людини, що в свою чергу впливає на працездатність. Розглянемо основні моменти планування освітлення в кабінеті.

Кабінет можна розділить на кілька функціональних зон:

  • робочий стіл;
  • комп’ютерний стіл;
  • зона відпочинку, читання книг.

У кожному з цих випадків свої правила розстановки джерел світла. Перш ніж приступимо до їх розгляду, перерахуємо основні рекомендації щодо освітлення робочого кабінету.

  • Природне світло найбільш корисне для роботи, тому воно повинно максимально проникати в кабінет. Фіранки краще прибрати або повісити напівпрозорі, які ніяк не завадять сонячним променям.
  • Уникайте різких перепадів світла і тіні в кабінеті. Якщо очі будуть перескакувати від темного до світлого, то вони швидше втомляться, що позначиться на самопочутті.
  • Розсіяне світло краще. Пряме світло, хоч і дозволяє чіткіше виділити робочу зону, допомогти сконцентрувати увагу, але це призводить до втоми, тому використовувати їх краще недовго і в комбінації з яскравим загальним освітленням. Комфортніше і триваліше ви зможете працювати з розсіяним освітленням, якого можна досягти шляхом вибору світильників зі сферичними або конічними плафонами.
  • Джерелом світла може виступати лампа розжарювання, світлодіодна, люмінесцентна або галогенні лампи. У цьому випадку вибір робиться за допомогою колірної температури лампи і призначення кабінету. Холодне світло бадьорить і допомагає сконцентрувати увагу, підійде для кабінету, де ведуться переговори, виконується відповідальна робота. Таке освітлення дають галогенні і люмінесцентні лампи. Тепле жовте світло ламп розжарювання розслабляє, підходить для роздумів, його краще вибрати для кабінету творчої людини і використовувати для читання книг і задушевних бесід.
  • Установка світильника з диммером стане відмінним рішенням. Це дозволить регулювати яскравість освітлення в залежності від використання кабінету. Більш яскравий для роботи, більш тьмяний для спілкування. Також це полегшить роботу людям з далекозорістю і короткозорістю: першим необхідне менш яскраве світло, а другим – більш інтенсивне.

Загальне освітлення

Загальне освітлення в кабінеті повинно бути достатнім, щоб охопити всю кімнату, і рівномірним, щоб не перевантажувати очі більш світлого та темного фрагментів. Кількість стельових світильників визначається розмірами кімнати.

Оптимальне рішення – комбінувати світильник або люстру з точковим освітленням.

Люстра в кабінет підбирається відповідно до стилю кімнати. З огляду на діловий характер кімнати, добре виглядатимуть строгі моделі в стилі модерн металевого кольору з білим текстильним абажуром.
люстра модерн

Робочий стіл

Незалежно від того, для чого використовується в кабінеті робочий стіл (робота з паперами, кресленнями, рукоділля, хобі), вимоги до його освітлення однакові. Крім природного і загального освітлення цю зону необхідно підсвітити і локальним підсвічуванням. Таким виступає настільний або підвісний світильник.

Найчастіше використовуються настільні лампи. Вони повинні мати асиметричну конструкцію, можливість регулювання як положення самої лампи, так і напряму світла від неї. Розташовувати їх необхідно так, щоб нічого, в тому числі і руки, не відкидало тінь на робочу поверхню.
настольный светильник

Підвісний світильник, опущений прямо над столом, буде дуже зручний, якщо необхідно максимум простору стільниці. Так ви зможете розставити на столі все необхідне, рукою не будете зачіпати конструкцію лампи.

Висвітлювати великий робочий стіл бажано декількома світильниками, щоб весь простір було рівномірно залито світлом.

Комп’ютерний стіл

Якщо в кабінеті стоїть стіл, призначений виключно для роботи на комп’ютері, то досить організувати тільки загальне освітлення. При цьому світильники розташовуються таким чином, щоб не відбиватися в моніторі і не світити в очі людині. З цієї ж причини стіл ставиться перпендикулярно вікна, щоб сонячний світло не блікало в моніторі.

За локальне освітлення найчастіше виступає світло від монітора. Якщо ж вам додатково доведеться працювати з паперами, то встановлюється настільний світильник. Дуже зручно використовувати для цього світильники на довгій регульованій ніжці з кріпленням струбциной. Так ви зможете відвернути лампу, коли вона не буде потрібно.

Додатково можна встановити світлодіодне підсвічування клавіатури, що іноді актуально, якщо працювати доводиться в нічний час, а ви не володієте сліпим набором тексту.
освещение в кабинете

Зона відпочинку

Якщо кабінет ще буде використовуватися для відпочинку, спілкування, читання книг, то він обов’язково обставляється зручними диваном, кріслами. Для спілкування досить буде загального світла, а от читати краще з додатковим джерелом світла. Таким може виступати бра або торшер. Торшер краще, так як до нього буде легше дотягнутися, щоб включити-вимкнути або відрегулювати яскравість. Також деякі конструкції дозволяють регулювати його положення, змінюючи його залежно від того сидите ви або лежите.

Якщо біля дивана стоїть тумбочка, то на неї можна поставити настільний світильник з абажуром.

Якщо в кабінеті є книжкові полиці, то для зручності пошуку потрібної книги виконується підсвічування полиць за допомогою світлодіодних стрічок або меблевих світильників.

Освітлення в кабінеті: правила організації

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.