Без світла і води рослини не можуть підтримувати свою життєдіяльність – світло бере участь у фотосинтезі і впливає на їх ріст. Штучне освітлення для теплиць повинно бути максимально наближене до природного світла екологічної зони конкретного вирощуваного рослини.

Правила тепличного освітлення

Освітлювальні системи відіграють першорядну роль в тепличному бізнесі. Витрати на освітлення найбільше впливають на формування собівартості готового продукту. Особливо доцільним є вирощування світло- і теплолюбних культур в холодну пору року.

освітлення для теплиць

Таким культурам як помідори, перець, салат необхідно до 18 годин на добу безперервного освітлення. Створення такого освітлення підпорядковується спеціальним правилам і має свої особливості:

 • Лампи повинні створювати високий рівень освітленості бути розраховані на довгий цикл роботи. Кількість світла для рослини важливіше, ніж спектр.
 • Для асиміляції необхідні спеціальні лампи з вузькими спектрами світла. Для різних стадій зростання і різних видів ефективним буде свій спектр.
 • Освітлювальна система і розміщення світильників і рефлекторів повинні забезпечувати однакову освітленість в будь-якій точці горизонтальній площині.

Для легкого зміни висоти світильника і орієнтації в просторі використовується підвісний варіант монтажу.

Види тепличного освітлення

Застосування штучних джерел світла в теплицях називається світлова добавка чи досвічування. В областях вище 40 градусів північної або південної широт без неї не обійтися.

Воно може бути доповненням природного освітлення, тим самим збільшуючи тривалості дня рослини. Ефективність такого досвічування влітку найбільш висока, але велика кількість плодів відкритого грунту в цей час робить її нерентабельною.

тепличное освещение

Цілодобове застосування досвічування дозволяє вирощувати в будь-який час року культури, не властиві відкритого грунту конкретної місцевості, дає повний контроль світлових умов, дозволяє розташовувати приміщення теплиці в будь-якому місці.

Види досвічування:

 • Досвічування зверху є основною і повинна створювати в першу чергу високий рівень яскравості, а після і необхідний спектр. Розташовується зверху і доносить мало світла до нижніх листків рослини.
 • Бічне досвічування доповнює основну, розташовується між рядами рослин і на 15% здатна поліпшити врожайність.

Джерела світла для тепличного освітлення

Позитивний вплив на рослини надають хвилі діапазону 400-700 нм:

 • 400-500 нм це синій, холодний світло – обов’язковий для регуляції і субстратного впливу, впливає на проростання пагонів і вегетативний ріст;
 • 500-600 нм зелений – не є обов’язковим, але так як має високий ступінь проникнення, показаний для розростання і фотосинтезу густого листя;
 • 600-700 нм червоний, тепле світло – обов’язковий для прискорення фотосинтезу, фаз цвітіння і плодоношення, але в однорідному вигляді призводить до виникнення аномалій;
 • білий денне світло, що містить весь спектр, є універсальним і для основного і для додаткового освітлення, але не найефективніший для збільшення плодючості.

У зв’язку з цим найбільшого поширення і застосування як в великих промислових тепличних господарствах, так і в малих отримали наступні лампи:

 • ДНАТ – натрієва газорозрядна лампа високого тиску створює червоний спектр світла і частково синій. Це дешевий і найефективніший джерело – світлова віддача 130 лм / Вт. ДНАТ на спеченому електроді – поліпшена модифікація зі збільшеним в 1,4 рази терміном служби. ДНаЗ – дзеркальна натрієва лампа, відбивач покращує светораспределение по поверхні лампи. Цей вид ламп також дуже популярний в ландшафтної підсвічуванні дерев.

Тепличні світильники для газорозрядних ламп ДНаЗ, ДРІЗ повинні містити систему вентиляції, відбивач, ЕПРА і у виконанні відповідати класу захисту IP50, 53.

  • ДРИ – дугова ртутна лампа з випромінюючими добавками (нітрати натрію, талію, індію) холодного спектра. Светоотдача – 70-90 лм / Вт. ДРІЗ – ДРИ з внутрішнім светоотражающим покриттям.

освещение для теплиц

 • Люмінесцентні ЕСЛ не мають яскраво вираженого спектра, їх світловіддача – 50-70 лм / Вт. Краще підходять для створення високої освітленості денним світлом в невеликих тепличних приміщеннях. У спеціальних ЕСЛ на колбу наносять покриття для поліпшення спектра, але такі лампи дефіцит. Застосовую коли необхідно створити світло потужністю до 300 Вт.
 • Лампа розжарювання можуть використовуватися тільки як додаткове джерело тепла, тому що вони не випромінюють синій спектр і їх світловіддача всього 25 лм / Вт.
 • Світлодіодні світильники можуть містити лампи 5 основних для фотосинтезу спектрів випромінювання (2 червоних, 2 синіх і білий), в них можна підбирати необхідне співвідношення кольорів і яскравості найбільш точно, але за рівнем світла слабше натрієвих. Особливість – не нагріваються понад 40 градусів.

Правильно підібраний світильник по максимуму проявить енергозберігаючі властивості лампи, які в тепличному господарстві відіграють першорядну роль.

В цілому використання продуманих схем освітлення може збільшити врожайність до 300%.

Всі вони є комбінованими, так як пропонують застосування декількох видів ламп в одній схемі. Для невеликих теплиць це натрієво-люмінесцентне освітлення, бюджетний варіант – люмінесцентні з лампами розжарювання. Найкращий поки що не має аналогів це: для основного досвічування використовувати натрієві лампи, а світлодіодні, так як вони не обпалюють рослини, а тільки доповнюють обігрів, розташовувати прямо між рядами як бічне досвічування.

Яким має бути освітлення для теплиць?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.