Якщо будуєш будинок або робиш в ньому або квартирі перепланування, то природно постає питання використовуваних матеріалів. Є піноблок, є газобетон, притому в найрізноманітніших формах і варіаціях, є і сама звичайна цегла, універсальний матеріал в усі часи. Однак мало хто буде сперечатися, що самим унікальним і практичним залишається вже довгий час гіпсокартон. Що він собою являє і для чого потрібен гіпсокартон якраз і варто розібратися.

Як з’явився гіпсокартон

Настільки приголомшливий матеріал незамінний в сучасному будівництві з’явився при досить дивних обставинах. Ще в 19-м столітті Августин Сакетт просто хотів придумати нові способи використання паперу, можливість нового докладання своїх ресурсів виробництва. В результаті з’явилася будівельна дошка, в якій шар гіпсу обклеювати багатьма шарами тонкого паперу. Як і у випадку з багатьма іншими нововведеннями, гіпсокартон спочатку не викликав особливого інтересу. Подолати опір звички і усталених правил в будівництві досить складно.
Для чого потрібен гіпсокартон

Деякий час по тому, завдяки Кларенсу Утсману, був створений стандарт гіпсокартону, який використовується і сьогодні. Композитний матеріал з гіпсу і картону набув поширення, а потім і зовсім став незамінний у багатьох сферах будівництва.

Гіпсокартон являє собою цільну гіпсову панель, обклеєну з двох сторін міцним і щільним картоном. Сам по собі гіпс досить крихкий, зате тримає форму і легко піддається обробці. Картон крім того, що приховує мазкий і крихкий гіпс, додає міцності матеріалу на злам, захищає його від відколів. Результуючий матеріал можна легко різати, пиляти, навіть стругати, при цьому він досить міцний для зведення перегородок стін і навіть невеликих будівель, без додаткових підсилень.

Розглядаючи такі матеріали, як гіпсокартон, треба розуміти, що йдеться в першу чергу про достатню міцність. Все одно якщо взяти цільний лист з розмірами 1200х2500х12,5, що ідеально підходить для зведення перегородок, то його можна легко зламати, приклавши досить незначне зусилля до країв листа. Міцність стіні дає каркас, будь він дерев’яним або зі спеціального металевого профілю для гіпсокартону. Розподіл навантаження на каркас після того, як гіпсокартон надійно на ньому закріплений, відбувається рівномірно.

Технічні характеристики гіпсокартону

Усталений стандарт по відношенню до гіпсокартону передбачає тільки рекомендаційні правила, яких слід дотримуватися виробникам. Обговорюються за фактом тільки габаритні розміри листів, деякі вимоги до якості матеріалів і виду листів гіпсокартону. Немає чітких вказівок, з чого зроблений гіпсокартон, в цьому виробники мають досить широку свободу вибору.

Розміри гіпсокартону

  • Ширина – 625 мм, 1200 мм
  • Довжина – 1200, 2000, 2500, 3000, 3500, 4000
  • Товщина – 6.5, 8.0, 9.5, 12.5, 14.0, 16.0, 18.0, 20.0, 24.0 мм

Фактично єдиний чітко визначений формат для гіпсокартону. Номінальні ряди для різних варіантів гіпсокартону хоч і не маленькі, проте розібратися, навіщо потрібен гіпсокартон того чи іншого розміру досить просто.
для чего нужен гипсокартон
Ширина стандартного листа 1200 мм, це обумовлено усталеним традиціям в будівництві. Відстань між несучими елементами обрешітки або каркаса робиться рівним 600 мм, таким чином, один лист кріпиться до каркасу за трьома лініями: краю і центр. Ширина дозволяє легко розмістити листи при транспортуванні на вантажних автомобілях і не створювати проблем при підйомі на необхідний поверх.

Оптимальна довжина листів може становити від 2 до 3 метрів з кроком в 50 см. Це як раз відповідає висоті стель в більшості квартир і будинків. Довші варіанти по 3,5-4 метра використовуються в приміщеннях з високою стелею, промислові об’єкти або громадські будівлі.

Товщина листів визначає в першу чергу вагу і міцність матеріалу. Більш тонкі аркуші 6,5-9,5 краще підходять для обшивки стель і конструкцій, на які не буде навантаження надалі. Маса листів досить низька, тому їх простіше встановлювати і можна обійтися менш міцним каркасом. Перегородки формуються зазвичай з гіпсокартону 12,5 мм. Більш товсті листи підійдуть для стін, де потрібно монтувати істотне навантаження. Використовуються варіанти двошарової обшивки, наприклад листами 12,5 мм або ж в один шар матеріалом від 14 до 24 мм.

Вага гіпсокартону

Головне достоїнство гіпсокартону в легкості. Його вага значно нижче, ніж у інших матеріалів, навіть того ж обсягу, з огляду на його товщину і спосіб монтування на каркасну основу, вага стіни або перегородки в рази нижче, ніж у цегляної кладки. Безумовно те, що можна зробити з гіпсокартону, навряд чи вийде з газобетону і пінобетону, які все одно доводиться укладати в ряди.

Розрахувати вагу гіпсокартонного листа просто. Береться товщина листа в міліметрах, і це буде номінальна вага одного метра квадратного в кілограмах. Це для звичайних ГКЛ. Для ГКЛВ і ГКЛВО коефіцієнт буде від 0.8 до 1,4 для перекладу міліметрів в кілограми. Це пов’язано з наявністю в складі гіпсу та картону додаткових добавок, що забезпечують їм захист від вологи і вогнетривкість.

Міцність гіпсокартону

В першу чергу міцність матеріалу розробляється, виходячи з вимог, для чого потрібен гіпсокартон. За стандартом ГОСТ 6266-97 до листа гіпсокартону товщиною в 12.5 мм розміром 350 мм потрібно докласти 322 Н поздовжнього зусилля і 105 Н поперечного для того щоб він зруйнувався. Параметри значно нижче, ніж у цегли або газобетону, з якого часто роблять перегородки, проте цього з запасом вистачає для зведення міцних і надійних стін здатних витримати додаткове навантаження.

Варто зазначити, що стандарти описують нижню межу допустимих навантажень. Для того щоб пройти випробування, досить навіть не дуже якісного гіпсу, який може кришитися або легко лопатися від різання в ньому отворів або в ході монтажу на каркас. Якість у світових виробників, наприклад Knauf, в рази перевершують допустимі значення. Так що перед тим, як вибрати гіпсокартон для ремонту або перепланування, треба уважно придивитися до якості гіпсу та картону, з якого він зроблений.
арки из гипсокартона

Як використовується гіпсокартон

Тема, присвячена тому, для чого потрібен гіпсокартон, досить обширна і краще її розглядати, виходячи з конкретних ситуацій. В першу чергу він відмінно підходить для зведення перегородок, при переплануванні або ремонті квартир в новобудові. Тонкий гіпсокартон відмінно підходить для формування підвісної стелі, в якому можна згодом вмонтувати все необхідне обладнання, прокласти комунікації, не турбуючись за його цілісність.

Гіпсокартон знайшов широке застосування в справі вирівнювання стін. Він може повністю замінити штукатурку, полегшивши роботи з вирівнювання стін в старих будівлях. Обшивки дерев’яних стін в сучасних екологічно чистих будинках при формуванні шару утеплення як всередині, так і зовні будинків. Скрізь, де потрібно сформувати ідеально рівну поверхню застосуємо гіпсокартон, притому його можна не тільки кріпити до каркаса, але і приклеювати за допомогою спеціальних складів, що клеять, зменшуючи таким чином товщину обшивки.

Найширший ряд варіантів використання, для чого потрібен гіпсокартон – це природно дизайнерське оформлення. З нього можна сконструювати багаторівневі стелі, стіни з нішами і фігурними формами, фактурні і рельєфні поверхні. Досить вибрати гіпсокартон для необхідних операцій і сформувати з його допомогою і каркасних елементів все, що тільки заманеться дизайнеру.

Для чого потрібен гіпсокартон і що він із себе представляє

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.