Сучасні технології радують нас інноваціями, при яких найрізноманітніші побутові питання вирішуються, не встаючи з ліжка. Наприклад, за допомогою пульта можна включити музику, телевізор, навіть запустити мультиварку або чайник. Але найбільш практичне – це дистанційне керування освітленням.

На ринку світлотехніки можна виділити кілька варіантів дистанційного включення світла:

  • Датчики руху і освітленості, про які ми говорили в цій статті. Але вони зручні, якщо ви заходите або виходите з приміщення. А ось як бути, якщо ти лежиш читаєш книжку перед сном, і захотів спати, але вставати з ліжка не хочеться, а йти до вимикача потрібно?
  • У свій час був популярний пристрій, що спрацьовує від хлопання в долоні, але незабаром він втратив своїх клієнтів. З’ясувалося, що не тільки на хлопання реагував звуковий датчик, а й на кашель, на гавкіт собаки або зачинення дверей. Це виявилося незручно.
  • Пульти для світла тільки недавно почали з’являтися на ринку, але їх безперечний плюс очевидний. Про них як раз і поговоримо.

Дистанційне керування освітленням

Блоки управління з силовим навантаженням

Чому ж дистанційно включати і вимикати світло стало можливо тільки недавно? Адже для того ж гаража або телевізора пульти існують вже давно. А ось до вимикача світла потрібно йти через всю кімнату. Здавалося б, технології існують, чому б не реалізувати їх в лампочках. Але тут є складність – мережева напруга в 220 В, від якої живляться ваші світильники. Для управління такою напругою потрібні силові тиристори і сімістори, що мають великі габарити. Коробка управління виходила громіздкою, і вішати її біля лампи або вимикача незручно. Вченим знадобився час, щоб зробити таку апаратуру миніатюрніше.

Розробки пристроїв управління освітленням пішли в декількох напрямках:

  • Окремі модулі. Спеціальний пристрій підключається до проводки дому, а вже від нього йде розводка на лампочки. Управління здійснюється шляхом включення-виключення подачі напруги на цей прилад.
  • Адаптери. Представляють соболь патрон-перехідник, який вкручується в патрон лампочки, а вже на нього надівається сам світильник. Існує аналогічна модель, яка вставляється в розетку, а в неї вже вилка від лампи.
  • Вбудовані блоки. Заміщають звичні вимикачі і розетки. Зовні не відрізняються від своїх звичайних аналогів, але можуть управлятися на відстані.

Перераховані пристрої є приймачами сигналу. Який вибирати, вирішуйте самі. Все залежить від зручності установки в конкретному випадку.

У міру розвитку технології з’явилися і додаткові функції, що дозволяють регулювати ступінь освітленості приміщення або поліпшити можливості системи. Зокрема, це диммери, керуючі реостати. Являють собою спеціальні модулі, що встановлюються в розрив ланцюга живлення перед світильником. З розвитком дистанційних технологій стали випускати диммери з вбудованим ІЧ приймачем. Завдяки цьому стало можливим не тільки включати світло, але і налаштовувати його яскравість за допомогою пульта. Купити такий прилад простіше простого, на ринку їх чимало, починаючи від дешевих китайських ноунейм до відомих виробників, таких як Ноотехніка, DeLumo, Simon, Lumine, Foton, VENOM.

Типи пультів управління

Тепер поговоримо про самі пульти дистанційного керування. Можна, звичайно, запрограмувати звичайний пульт від телевізора так, щоб прилади брали його сигнал. Однак це загрожує збоями і помилковими спрацьовуваннями від інших схожих контролерів. Якщо хочете якісну роботу, то краще подбайте про повністю автономну систему освітлення.

Розрізняють наступні типи пристроїв дистанційного керування:

  • Пульт з інфрачервоним (ІЧ) датчиком. Це давно вже відпрацьована технологія, для якої розроблено точні і якісні контролери управління, передаючі і прийомні напівпровідникові діоди. Такі пристрої гарантують, що при натисканні на пульті освітлення включиться саме лампа, а не телевізор. Мінус – це прилад спрямованої дії, тобто необхідно направляти пульт на приймач сигналу, який при цьому не проходить крізь перекриття.

Дистанционный выключатель света

  • Пульт освітлення з радіоуправлінням. На відміну від ІК, такий дистанційний пристрій дозволяє вмикати-вимикати світильники перебуваючи навіть в іншій кімнаті або направляючи пульт в іншу сторону. Ця технологія бере своє коріння від радіокерованих моделей в робототехніці і моделюванні. Обмежений радіусом дії радіо-сигналу.
  • Управління за допомогою бездротових технологій (Bluetooth, Wi Fi, інтернет). В цьому випадку і зовсім стираються кордони в дистанційному включенні світла. Якщо у пульта ще обмежений радіус дії бездротовим сигналом, то налаштувавши управління програмно, можна і зовсім включати світло навіть з-за кордону. Благо смартфони, планшети, ноутбуки з легкістю дозволять це робити, досить встановити відповідну програму.

Дистанционное управление освещением

На ринку з’явилася величезна кількість компактних модулів Wi Fi і Bluetooth, побудованих за технологією системи на чіпі (SOIC). Це мініатюрні плоскі плати розміром кілька сантиметрів, які можна інтегрувати в вимикачі і розетки стандартних розмірів без істотних доробок. Вони є повноцінними точками доступу мереж Wi-Fi, можуть налаштовуватися окремо для виконання широкого спектру дій, в тому числі і управління освітленням, і підключаються до єдиної мережі Wi-Fi, використовуваної для автоматизації «Умний дым».

Взяти до прикладу, плати ESP8266 (8285). У них вже є готовий веб-інтерфейс і можливість підключатися до мережі Wi Fi з коробки. Використовуючи безкоштовну доступну програму на власному смартфоні, можна швидко налаштувати умови спрацьовування модуля і видачу керуючих сигналів, з допомогти яких можна керувати будь-яким пристроєм в своєму будинку. А для комутації силових ліній використовуються готові тиристорні блоки, які вже спеціально призначені для управління мікроконтролерами. Таким чином зі свого смартфона ви зможете керувати освітленням в квартирі, не встаючи з ліжка або перебуваючи далеко.

Дистанційне керування освітленням: пульти для світла

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.