Датчики руху для включення світла застосовують як в охоронних системах, так і в домашніх умовах для підвищення рівня комфорту. Це електронні пристрої, що реагують на появу рухомого об’єкту. Зокрема, при спрацьовуванні датчика руху може запалюватися світло.

Принцип роботи

Основним вузлом датчика руху є чутливий елемент (сенсор), який реагує на наявність руху об’єкта. Сигнал від сенсора після посилення передається на реле, за допомогою якого включається освітлення. При цьому додатково запускається реле часу, тривалість спрацьовування якого встановлюється при регулюванні системи. Після закінчення заданого часу реле часу при відсутності руху об’єкта відключає освітлення. Якщо ж рух триває, то проводиться новий відлік часу.

Датчики руху для включення світла

Залежно від виду сенсора датчики поділяються на такі типи:

 • інфрачервоні;
 • ультразвукові;
 • мікрохвильові (НВЧ);
 • комбіновані.

Крім того, за принципом роботи датчики діляться на 2 типу – активні та пасивні. До активних датчиків належать прилади, що працюють в ультразвуковому і СВЧ діапазонах хвиль. До складу таких датчиків входять генератор сигналів і приймальний пристрій. При цьому наявність в зоні дії датчика, що рухається, визначається за інформацією, що міститься в прийнятому відбитому сигналі.

Пасивні датчики реагують на власне випромінювання об’єкта. Для інфрачервоних датчиків це випромінювання лежить в ІК діапазоні спектра. Це випромінювання залежить від температури випромінюючого тіла.

У деяких випадках використовуються комбіновані датчики, які включають як активні, так і пасивні елементи. Такі складні системи важкі в налаштуванні і коштують значно дорожче.

Основні технічні характеристики

При виборі типів датчиків по їх характеристикам спочатку визначається область їх застосування. Датчики руху можуть встановлюватися як всередині приміщення, так і зовні його.

При установці датчиків усередині будинку зазвичай досить перемикати лампи потужністю 200 -1000 Вт при дальності дії датчиків в 10-12 м. При установці таких датчиків зовні приміщення необхідні пристрої з більш солідними параметрами.

Важливою характеристикою датчика є його кут огляду. У характеристиках датчиків зазвичай вказані кути огляду в горизонтальній площині. Цей параметр залежить від місця установки датчика. Так якщо планується установка його на стіну, то кут огляду по горизонталі дорівнює 180 °, а якщо датчик встановлюється на стелю приміщення, то кут огляду може досягати 360 °.

Важливим параметром для датчика є ступінь його захисту від пилу і вологи. Залежно від цього параметра датчик можна встановлювати в приміщенні або на вулиці.

Деякі віробники:

 • Датчик ДД-024 російської компанії IEK має непогані відгуки споживачів. Можна регулювати величину витримки часу включення від 5 до 480 секунд, а також пороги спрацьовування.

датчик движения света

 • Датчики німецьких компаній Ranex і Brennenstuhl виробляються в Китаї. За повідомленнями виробників в цих пристроях встановлена ​​оптична лінза з 4-х елементним сенсором і новітня електроніка, що дозволяє датчику мінімізувати кількість хибних сигналів. Такі сигнали, можуть, наприклад, виникати при появі в зоні дії датчика домашніх тварин. Завдяки гарній захисту від вологи і пилу (IP44) датчик компанії Brennenstuhl може бути встановлений як в будинку, так і на вулиці.
 • Для роботи поза приміщенням може бути використаний і датчик MD BRA-001 іспанської компанії DINUY. Величина витримки включення у цього пристрою становить від 6 до 600 секунд.
 • Датчик MD-360i / 24 німецької компанії ESYLUX відрізняється від інших наведених датчиків своєї підвищеної дальністю дії, яка становить 24 м. Такий датчик кріпиться на стелі і кут огляду його становить 360 °. Наявність потужного реле в 16 А дозволяє використовувати його при управлінні системами освітлення, мають ємнісний характер навантаження (люмінесцентними або енергозберігаючими лампами).

Види датчиків, що використовуються в житлових будинках

З перерахованих вище типів датчиків найчастіше в будинку і на прибудинковій території використовуються інфрачервоні датчики. Це пов’язано з тим, що вони є найбільш безпечними пасивними приладами, оскільки не опромінюють людину.

Як відомо, випромінювання на надвисоких частотах є небезпечними для здоров’я людини. Є спеціальні стандарти, в яких визначені безпечні рівні такого випромінювання. Але хоча такі рівні і вважаються безпечними, можливо негативний вплив на здоров’я людини СВЧ коливань.

Ультразвукові датчики більш безпечні для людини, оскільки знаходяться за межами чутності. Але вони погано впливають на тварин, в тому числі на домашніх. Тому зазвичай такі датчики не використовуються для роботи в заміських будинках або котеджах, де зазвичай мешкають чотириногі друзі людини.

Активні датчики використовуються в гаражах, в системах охорони підприємств або на периметрах великих ділянок, де рідко бувають люди і звірі.

Як вибрати датчик

При виборі датчика треба враховувати наступні параметри:

 • галузь застосування;
 • потужність системи освітлення;
 • форма зони спрацьовування;
 • час включення і виключення;
 • кут огляду.

Спочатку необхідно визначити місце використання приладу. Воно може бути в будинку або на вулиці. Залежно від цього необхідно визначити метод кріплення датчика і ступінь його захисту від зовнішніх умов. Кріпитися датчик може на стіні, на стелі або на кронштейні. Залежно від вимог щодо захисту від пилу і вологи датчики можуть мати рівень захисту від IP20 до IP55.

инфракрасный датчик света

Датчики можуть перемикати систему електроосвітлення потужністю від 200 Вт до декількох кіловат.

Перед вибором датчика треба оцінити сумарну потужність елементів освітлення, які будуть підключатися до датчика.

При оцінці необхідної конфігурації зони спрацьовування датчика треба враховувати те, що ІК випромінювання не проходить крізь різні перепони. Тому сенсорний пристрій датчика не зможе розрізнити об’єкт, що знаходиться за перешкодою. Негативно діє на дальність спрацьовування датчика також наявність скляного екрану.

Точна установка часу включення і виключення датчика також повинні враховуватися при виборі виду приладу.

Зазвичай зона дії датчика лежить в діапазоні кутів від 180 ° до 360 °. Датчики з кутом огляду в 180 ° призначені для реагування на вхід і вихід людини. Тому вони встановлюються на стіну. Якщо завданням датчика є фіксація присутності людини, то кут огляду вибирається в 360 °, а датчик кріпиться на стелі.

Установка датчика

З назви датчика ясно, що він спрацьовує при наявності рухомого об’єкту. Тому такий прилад доцільно встановлювати в місцях, де людина перебуває короткий час. Для квартири таким місцем є коридор, а для заміського будинку – сходи, доріжки в саду тощо.

При установці датчиків необхідно дотримуватися таких умов:

 • розміщувати датчик в місцях, зручних для підключення до нього живлення від мережі та інших необхідних кабелів;
 • не встановлювати датчики поблизу нагрівальних, теплових і електромагнітних приладів;
 • екранувати датчики від попадання на них сонячних променів;
 • при установці датчиків в кутку кімнати забезпечувати захист датчика від екранування сенсора павутиною;
 • при розміщенні датчика поза приміщенням ступінь його захисту повинна відповідати рівню зовнішніх впливів.

Підключення і настройка

В електричній схемі освітлення датчик руху грає роль вимикача. Він замикає або розмикає контакти, в результаті чого включається або вимикається система освітлення.

У деяких випадках паралельно датчику встановлюється звичайний вимикач. Це необхідно, наприклад, для випадку, коли треба довго перебувати в приміщенні в статичному положенні. Без використання додаткового вимикача доведеться весь час робити якісь рухи, тому що в противному випадку датчик вимкне світло.

Після установки датчика виробляється його настройка. Наприклад, для регулювання параметрів датчика типу ДД-024 є три гвинта TIME, LUX і SENS.

За допомогою регулювання TIME встановлюється витримка часу включення датчика. Для датчика ДД-024 воно лежить в межах від 5 секунд до 8 хвилин.

Уставка часу залежить від часу знаходження людини в даному приміщенні. Для сходів або коридору її можна зменшити. Для комори або підвалу – збільшити.

Регулюванням LUX встановлюється поріг спрацьовування датчика по освітленості середовища. Якщо в приміщенні щодо світло, то уставку треба розташовувати в середині або кінці шкали, а якщо в приміщенні темно, то уставку треба розташувати в максимумі шкали LUX.

Залежно від необхідної дальності і розмірів об’єкта проводиться регулювання чутливості системи гвинтом SENS.

Висновки

З різних видів датчиків руху для регулювання освітлення в будинку найбільш прийнятним є інфрачервоний датчик.

У продажу є велика кількість датчиків руху різних компаній, що мають різні характеристики. При виборі відповідного датчика необхідно враховувати умови його установки в даному приміщенні, а також бренд компанії-виробника і вартість датчика.

Установка, підключення та регулювання датчика руху не представляє особливих складнощів і може бути виконана своїми руками. Для повної впевненості для установки датчика можна запросити фахівців.

Датчики руху для включення світла: вибір, установка

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.