Будучи одним з найбільш екологічно чистих джерел світла, світлодіодна лампа стала вкрай популярна у багатьох людей, що цінують поєднання прийнятної ціни і економії в довгостроковій перспективі. Однак все частіше стали звучати думки, що крім очевидних переваг застосування світлодіодних освітлювальних приладів може приносити певну шкоду людському здоров’ю. Чи так це? Розберемося більш детально, чи шкідливі світлодіодні лампи, і в чому.

Світлодіодні лампи відносяться до освітлювальних приладів підвищеної економії енергії. В основі їх лежить використання світлодіодів, а застосування таких ламп можливо в різних сферах життя, в тому числі на побутовому і виробничому рівні.

Чи шкідливі світлодіодні лампи

 

Класифікація ступенів ризику освітлення

Перш ніж приступати до з’ясування ймовірності шкоди при експлуатації світлодіодних приладів, розберемося в своєрідною класифікації небезпеки, яку представляють дані світлові джерела.

Градація наступна:

 • Відсутність усілякого ризику – це мається на увазі, що світлопотік від даних джерел цілком може реалізовуватися від 3 годин і більше. У цю категорію входять галогенні і звичайні лампи розжарення.
 • Незначний ризик – це коли фактор допустимого впливу цілком може тривати від 2 хвилин і до 3 годин.
 • Допустимий ризик – що стосується цієї категорії, то в ній максимальний час впливу світлового джерела повинне не перевищувати дві хвилини.
 • Великий ризик – це коли вплив світлового джерела повинно бути менше 0,25 сек.

Будь-які світлодіоди відносяться до певних груп ризику. Відрізняють тільки різну ступінь їх впливу. Наприклад, синій діод потужністю близько 15-20 Вт вже буде ставитися до найвищої групи, тоді як точно такий же світлодіод, але з більш низькою потужністю, буде визначатися як прилад першої або другої групи.

Якщо порівнювати їх зі звичайними лампочками розжарення, то стає очевидно, що ризик від світлодіодів цілком існує, хоч і невеликий за ступенем впливу на організм.

Зв’язок світлодіодних ламп з секрецією мелатоніну

Спочатку розберемося у визначенні терміна «мелатонін». Це особливий гормон, який відповідальний за кров’яний тиск в організмі, періодичність сну і приймає участь в роботі мозку. Крім того, він робить украй позитивний вплив на всю імунну систему, не дає організму передчасно старіти і гинути.

вред светодиодных ламп

Останні дослідження, які проводили ряд вчених зі Штатів та Ізраїлю, дозволили говорити, що світлодіодні прилади можуть істотно зменшувати виділення мелатоніну в організмі, приблизно в 3 рази.

Такий негативний вплив може відбуватися тільки вночі, коли люди готуються до сну, а також якщо це вплив буде тривалим і дуже інтенсивним.

З цих причин вчені висловили деякі рекомендації:

 • У спальній кімнаті найкраще застосовувати звичайні лампи розжарення, ніж світлодіодні, тому що вони не несуть ніякої небезпеки для будь-якого режиму.
 • Уникнути зорового контакту з яскравим світлом за 2 години до настання сну.
 • Якщо у вас нічна робота, то потрібно надягати спеціальні окуляри, які блокують синій спектр. На їхню думку, саме цей колір світлодіода має найбільший вплив на виділення мелатоніну.
 • По можливості застосовувати освітлювальні світлодіоди червоного спектра.

Вплив світлодіодних освітлювальних приладів на зір

Якщо говорити про ймовірну шкоду світлодіодних ламп для зору, то варто відзначити, що далеко не всі світлові спектри світлодіода чинять негативний вплив. Шкідливий вплив виходить від синього, а також фіолетового спектрів, що пояснюється більш високою частотою і енергетикою цих хвиль.

Провівши ряд клінічних випробувань, вчені виділили кілька важливих моментів:

 • Світлодіодні світильники шкідливі очам тварин і людей. Дане твердження найбільше відноситься до синіх і фіолетових спектрів.
 • Такий вплив на очну сітківку ока ділять на 3 категорії: фотомеханічні, фотохімічні і фототермічні.

Ультрафіолетові, інфрачервоні і теплові випромінювання

Вплив різних випромінювань на організм давно і широко вивчається багатьма фахівцями. Цілком зрозуміло, що ці дослідження безпосередньо пов’язані з визначенням небезпеки від освітлення певними джерелами світла.

Серед можливих негативних випромінювань виділяють три типи: інфрачервоне, ультрафіолетове і теплове.

светодиодные лампы польза и вред

Ультрафіолетове випромінювання

Ультрафіолетове випромінювання може призводити до безлічі проблем в стані і здоров’я людини. До основних негативних моментів відносять ризик появи онкологічних захворювань. Даний вид випромінювання повністю відсутній у світлодіодних ламп, на відміну, наприклад, від галогенних ламп.

Інфрачервоне випромінювання

Даний вид випромінювання практично не представляє будь-якої небезпеки для здоров’я, хіба що в тому випадку, коли таке випромінювання буде дуже потужним. Світлодіодні устаткування не випромінюють подібного виду випромінювання.

Теплове випромінювання

Воно становить небезпеку тільки в разі дотику до нагрівальних елементів. Зокрема, звичайні лампи розжарення після довготривалої роботи стають дуже гарячими, чого не можна сказати про світлодіодні лампи. Безумовно, якесь нагрівання поверхні присутнє, але не таке, щоб нанести опік людині.

Якщо порівнювати світлодіодні прилади з іншими, наприклад галогенними або ж лампочками розжарення, то вони є більш безпечними в плані вищевказаних випромінювань.

Безпосередній контакт з працюючою світлодіодною лампою не може привести шкоди шкірному покрову людини, що вже само по собі є перевагою.

Міфи про шкоду світлодіодних ламп

Крім доведених негативних наслідків, можна зустріти чимало згадок про додаткову шкоду енергозберігаючих ламп, яку наносять світлодіодні лампи.

Ось основні з них:

 1. У світлодіодних ламп присутній ефект мерехтіння, що негативно позначається на зорі. Безумовно, таке може бути помічено, але тільки у занадто дешевих китайських аналогів, які грішать цим. Якщо ви дбаєте про своє здоров’я, то потрібно просто вибрати лампу трохи дорожче.
 2. Сяяння від світлодіодних ламп має зелений відтінок. Таке знову ж можливо, але тільки у дешевих китайських моделях. Хоча, навіть якщо ви придивитеся, наприклад, до білої стіни, то ви можете помітити все той же зеленуватий відтінок.

вредны ли светодиодные лампы

Вибір світлодіодних ламп для освітлення житлових приміщень

Світлодіодна лампа є цілком оптимальним джерелом освітлення для багатьох типових квартир і приміщень. Потрібно лише знати основні моменти, на які потрібно звертати увагу:

 • Потрібно велику увагу приділити потужності лампи по відношенню до звичайних ламп розжарювання.
 • Індекс колірної передачі може бути більше 80. Ці дані уточнюються у продавця.
 • Для використання в домашніх умовах, необхідно вибирати колірний баланс «холодний білий» або ж «теплий білий».
 • Кут світлової спрямованості повинен бути на рівні 150 градусів.
 • Термін служби також буде мати певне значення. В принципі, виробники дають стандартні 50 000 годин.

Орієнтуючись на ці показники, можна підібрати собі світлодіодну лампу, яка прослужить достатню кількість часу, до того ж без шкоди людині …

Чи шкідливі світлодіодні лампи: міфи і реальність

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.