Дуже часто люди відмовляються від використання енергозберігаючих ламп через їх нібито шкоду і небезпеку для здоров’я. Настав час розвінчати міфи і відновити справедливість. Розберемося, чи шкідливі енергозберігаючі лампи для здоров’я людини насправді?

Як відомо, середньостатистична людина за своєю природою консервативна. Речі, які складно пояснити і зрозуміти з першого погляду, часто здаються небезпечними і шкідливими. Саме тому всілякі досягнення науки і техніки часто зустрічають такий опір з боку населення: хто знає, що там придумали собі ці вчені?
Чи шкідливі енергозберігаючі лампи для здоров'я людини

Ось і з енергозберігаючими лампами, незважаючи на всі їхні переваги (економічність, надійність і т. д.), вийшла сама типова історія. Як тільки вони з’явилися в плафонах і на прилавках магазинів, ЗМІ зарясніли заголовками про неймовірну небезпеку люмінесцентного освітлення. Але чи справедливо це? Чи справді газорозрядні джерела світла шкідливі для очей, викликають алергію, провокують розвиток мігрені і зростання ракових клітин? Спробуємо розібратися.

Міф №1: енергозберігаючі лампи отруюють людей ртутними парами

Перший аргумент противників газорозрядних ламп: раз в КЛЛ (компактна люмінесцентна лампа) міститься ртуть, то поступового отруєння організму її парами не уникнути. За такою логікою, можна сказати, що раз акумуляторні ємності смартфонів і планшетів заповнені кислотою, то користувач рано чи пізно отримає кислотний опік. Дивно звучить, чи не так?

Так, в люмінесцентних лампах дійсно використовується ртуть. Але її там приблизно 2-4 мг. Для порівняння, в стандартних скляних градусниках, які можна знайти в будь-якій аптеці, ртуті в 500 разів більше (2 г). Щоб домогтися такої ж кількості токсичного пару, який виявляться в повітрі, якщо ви ненароком впустите градусник і зашкодите захисну колбу, потрібно одночасно розбити 500-1000 енергозберігаючих ламп. І не здумайте при цьому відкривати вікна, інакше перевищення гранично допустимої норми вам точно не домогтися.
вред энергосберегеющих ламп

Міф №2: від стробоскопічного ефекту ламп псується зір і з’являється головний біль

Мерехтіння з частотою в 50 Гц, характерне для люмінесцентних ламп, що працюють за технологією ЕМПР (з використанням електромагнітної пускорегулювальної апаратури), дійсно негативно впливає на людське здоров’я. Сама людина при цьому може не помічати присутнього при освітленні стробоскопічного ефекту. Серед можливих реакцій організму – підвищена збудливість, стомлюваність очей, головний біль, безсоння і т. д.

Виробники, вперше дізнавшись від медиків про такий стан справ, відмовлятися від випуску газорозрядних ламп не стали. Але в дослідження і модернізацію технологій, зрозуміло, вклалися. Тому зараз люмінесцентні лампи оснащуються електронною пускорегулювальною апаратурою (ЕПРА). Мерехтять вони на частоті від 3 до 10 кГц. І ніякої шкоди нервовій системі, відповідно, вже не завдають.

Міф №3: енергозберігаючі лампи випускають ультрафіолетове випромінювання

У малих дозах ультрафіолет для людину дуже корисний. Він запускає в організмі процес вироблення вітаміну D, який необхідний для нормального розвитку і функціонування нашого тіла. Його нестача призводить до гормональних збоїв, зниження швидкості формування і відновлення кісткової тканини, авітамінозу і т. д.

Але, на жаль, побороти недолік вітаміну D, просто ввернувши в патрон світильника люмінесцентну лампочку, у вас не вийде. Чому? Та тому що матеріал, з якого вона виготовлена, ультрафіолетових променів не пропускає. Ультрафіолетові лампи, що використовуються в лікарнях і соляріях, виготовляються зі спеціального скла, яке проходить додаткову обробку. Коштує воно значно дорожче звичайного і для масового виробництва енергозберігаючих пристроїв, як правило, не застосовується.

Міф №4: у люмінесцентних ламп занадто високий рівень електромагнітного випромінювання

Щодня людина взаємодіє з величезною кількістю предметів, які випромінюють електромагнітні хвилі. Це і мікрохвильові печі, і телевізори, і комп’ютери, мобільні телефони, холодильники, електроплити і т. д. Список можна продовжувати нескінченно.

У порівнянні з усім цим стандартний рівень випромінювання, характерний для енергозберігаючих ламп, виглядає просто смішно. Хочете позбутися від надмірної кількості електромагнітних хвиль в навколишньому вас просторі? Будьте послідовні: викиньте телефон, звільніться з роботи, продайте квартиру і переселіться в глухе село без електрики. Якщо що – це сарказм.

Міф №5: через енергозберігаючі світильники у людей порушується вироблення мелатоніну

Також деякі заявляють, що шкода люмінесцентних ламп впливає на розвиток небезпечних захворювань (рак грудей і / або шкіри, дерматит, екзема, псоріаз і т. Д.).

За словами вчених з британського Агентства з охорони здоров’я (Health Protection Agency), люмінесцентні лампи дійсно можуть доставити невеликі неприємності людям з дуже чутливою шкірою. Ось тільки для того, щоб заробити набряк, свербіж або почервоніння, потрібно перебувати на відстані не більше 30 сантиметрів від світильника протягом декількох годин. При цьому таке роздратування не провокує зростання кількості ракових клітин. Воно швидко сходить нанівець, як тільки процес імпровізованого «світлового опромінення» припиняється.
энергосберегающие лампы вредны

Міф №6: енергозберігаючі лампи провокують перепади навантажень в електромережі, що призводить до замикань і пожеж

Невідповідність коефіцієнта потужності люмінесцентних ламп з аналогічним параметром ламп розжарювання, на які розраховані вітчизняні електромережі, нівелюється спеціальними електронними коректорами. Оснащуються ними, як правило, пристрої, що працюють за технологією ЕПРА. Так що, якщо ви боїтеся замикань і вважаєте, що краще зайвий раз перестрахуватися, купуйте лампи з цієї категорії.

Нові технології – в кожен будинок

Люмінесцентні лампи нітрохи не гірше лампочок Ілліча. Це факт. Вони абсолютно безпечні, надійні. При дотриманні всіх умов експлуатації, заявлених виробником, можуть горіти кілька років поспіль, позбавляючи вас від зайвих витрат і проблем.

Головне – зробити правильний вибір в момент покупки. Не намагайтеся заощадити, купуючи газорозрядні лампи без маркування та гарантійних талонів. Світильники невідомого виробництва часто відрізняються низькою якістю збірки. А значить, дійсно становлять небезпеку для життя і здоров’я споживача.

Чи шкідливі енергозберігаючі лампи для здоров’я людини

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.