Античний стиль втілює у собі епоху Стародавнього Риму та Стародавню Грецію. Греки ретельно продумували свої житла, вони відрізнялися гармонією, простотою та вишуканістю форм, відсутністю зайвого. Все врівноважено та симетрично, всі елементи інтер’єру пропорційні.Стародавні римляни перейняли особливості такого дизайну, додавши до нього аксесуари та прикраси. Так і з’явився античний стиль в інтер’єрі, про сучасні риси якого ми поговоримо в цій статті.

Почати необхідно з того, що античний дизайн добре виглядає лише у великій просторій кімнаті з високими стелями та великими вікнами. У маленьких просторах допускається використання окремих елементів або аксесуарів, але втілювати цей стиль не рекомендується.

Основні риси античного стилю:

  • Дотримання правила золотого перерізу. Вся обстановка та меблювання виконана в пропорціях, близьких до золотого перерізу.
  • Ордерна система. В античному інтер’єрі обов’язково є стрижень, а точніше колони. Вони можуть бути як несучими і несомими, так і декоративними, намальованими. Останній варіант притаманний сучасним дизайнам.
  • Гармонія кольору та форм.
  • Відсутність зайвого. Всі предмети меблів та аксесуари несуть свою функцію, що відповідає типу кімнати.
  • Масивні елементи інтер’єру.
  • Великий простір.

Античний стиль в інтер'єрі

Колірна гама та матеріали

Житла за часів античності облаштовувалися за допомогою натуральних матеріалів: камінь, бронза, дерево, глина, слонова кістка, гіпс, кераміка, мармур, шовк та бавовна. Їх переважно не фарбували, тому в кімнатах переважали приглушені, спокійні відтінки кольору білого, бежевого, коричневого і чорного. Рідше зустрічалися такі кольори, як синій, зелений, теракотовий, оливковий. У сучасних інтер’єрах в античному стилі стали використовувати позолоту для прикраси, проте це не зовсім правильно, оскільки золото раніше в обробці не застосовувалося.

У сучасних інтер’єрах не обов’язково використовувати виключно натуральні матеріали, таке оздоблення будинку чи квартири коштуватиме дуже дорого. Допускається замінити їх аналогами, які повністю імітуватимуть структуру та колір оригіналу. Наприклад, колони виконувались раніше з гіпсу та мармуру, зараз їх легко замінить гіпсокартон або поліуретан, вкриті декоративною штукатуркою.

ванна античного стилю

Оздоблення стелі

Антична архітектура відрізняється оздобленням стелі. Це кесонні розписні стельові перекриття, виготовлені з дерев’яних балок з різьбленням. Секції стелі мають квадратну чи багатокутну форму.

Декоруються стелі мармуровою або теракотовою плиткою, декоративною штукатуркою, ліпниною, барельєфами. Одним із прийомів прикраси секцій стелі є художній розпис.

Сучасним рішенням буде застосування дворівневої натяжної або підвісної стелі, що обрамляється ліпниною з поліуретану.

Деякі приміщення античного будинку не мали стелі, реалізувати це можна за допомогою натяжної стелі з фотодруком у вигляді неба з хмарами, а грамотне приховане підсвічування зімітує сонячні промені.

кесонна стеля

Обробка стін

Стіни в Стародавній Греції оформлялися каменем у природному вигляді. Натуральний камінь був ознакою розкоші, тому його не обробляли. Стіни якщо і фарбували, то використали приглушені кольори. Основна ідея обробки стін – вони не повинні відволікати уваги від фресок, розпису на стінах, різьблених меблів, гобеленів та інших прикрас.

У сучасному інтер’єрі античні стіни практичніше обробити декоративною штукатуркою. Це може бути варіант під натуральний камінь, мармур, венеціанська штукатурка або фактурна штукатурка, пофарбована в колір слонової кістки, бежевий, білий, кремовий, оливковий. Врахуйте, що стіна має бути однотонною.

Для надання стіні “живості” використовуються такі прийоми, як

  • фрески із зображенням міфологічної тематики, рослинних візерунків, побуту давніх греків;
  • ліпнина, барельєфи, бордюри з візерунковим орнаментом;
  • колони та пілястри.

Колони – головний елемент античного стилю. Вони розташовуються за периметром кімнати. Однак такий прийом не завжди доречний у сучасному будинку. Вирішити проблему і дотриматися вимог стилю можна за допомогою пілястр – вертикальних виступів на стіні. Вони збережуть дух античності і збережуть простір приміщення, будучи частиною оздоблення стін.

колони в інтер'єрі

Оздоблення підлоги

Для обробки підлоги в Стародавній Греції та Римі застосовувалися глина та натуральний природний камінь. У сучасному інтер’єрі їх заміною можуть виступити паркет із цінних порід деревини, натуральний камінь чи плитка під мармур чи граніт.

Викладається покриття для підлоги мозаїкою або в шаховому порядку з чергуванням квітів. Використовуються для поєднання такі кольори, як білий, чорний, коричневий, зелений та теракотовий.

Килими на підлогу не укладаються, щоб не приховувати красу мармурової мозаїки, фактури натурального дерева. Однак якщо в якості покриття для підлоги був використаний однотонний матеріал, то для імітації мозаїчної підлоги допускається покласти килим з відповідним орнаментом, званим меандр.

інтер'єр з колонами

Меблі

Особливістю меблів античного стилю є її простота, пропорційність та зручність. Це обумовлюється особливостями побуту, клімату та одягу того часу. Для виготовлення застосовується деревина благородних порід чи бронза.

Стіл має круглу або прямокутну форму, ніжок – одна, рідше три чи чотири.

Велика увага в античному стилі приділяється меблям для сидіння (різні стільці, крісла, лавки, ложі), вона переважає за кількістю інших видів меблів. Крісла обладнані прямими, високими спинками із легким нахилом назад. Стільці з квадратними сидіннями зазвичай невисокі.

Однією з різновидом античних стільців є звані клисмос. Мають низьку конструкцію, вигнуті серпом широко розставлені ніжки та округлу спинку. Для зручності сидіння в комплекті з клісмосом йде спеціальна підставка для ніг.

Цікаво те, що у стародавніх греків і римлян була звичка їсти лежачи, для чого було створено спеціальне ложе «кліне», що є чимось середнім між клісмом, ліжком і софою.

Виконання ніжок меблів різноманітне. Вони можуть бути прямими, серповидними або такими, що звужуються до низу. Мати Х-подібну форму або форму звірячих лап.

Шаф в інтер’єрі античного стилю немає. Натомість використовуються дерев’яні скрині та комоди.

Аксесуари, текстиль, освітлення

Враховуючи, що основне освітлення античного будинку надходило через відкритий атріум, а додатковими джерелами світла виступали смолоскипи та вогнище, то й світильники у сучасному інтер’єрі підбираються відповідні. Для цього підійде приховане підсвічування і вбудовані в стелю та ніші світильники. На стіни вішаються бра у вигляді смолоскипів і канделябрів. У центрі кімнати вішаються класичні бронзові чи кришталеві люстри.

Інтер’єр в античному стилі прикрашається скульптурами та різними за розмірами керамічними вазами: від великих підлогових до мініатюрних декоративних. На стіни вішаються картини та гобелени.

Текстиль є шикарними полотнами з льону, коноплі, вовни. Вони використовуються для декорування лож, ліжок, вікон, дверей. Також тканинами завішують стелю або стіни для надання їм яскравості.

аксесуари античного стилю

Кімнати

Серед вітальні античного стилю обов’язково розташовується великий круглий або прямокутний стіл на одній ніжці, виконаній у вигляді лева, орла або міфічної тварини. Стіл невисокий, грає роль як обіднього, і журнального. По кімнаті розставлені стільці, крісла, диванчики звернені до центру приміщення. Розстановка сидячих меблів у вигляді букви П. Обстановка античної вітальні повинна говорити про те, що це місце, де прийом друзів поєднується з вживанням їжі та розслабленою обстановкою.

Для урочистих застіль використовується їдальня, де встановлюється високий стіл із вишуканими стільцями, що мають високу спинку із візерунковим орнаментом.

вітальня античного стилю

Спальні в античному стилі надається мало значення. Мебліровка тут мінімальна. Біля стіни або по центру велике просте ліжко, центр малюнка покриття чітко відзначає місце встановлення ліжка. Біля стіни чи ліжка стоїть комод із речами.

Кабінет важлива частина будинку в античному стилі. Тут зберігаються усі важливі папери, сімейний архів, ведуться ділові зустрічі. Центральним елементом кабінету є велика скриня, виконана з дерева або металу і оббита великими цвяхами або металевими пластинами. Він використовується для збереження цінних речей. Розташовується праворуч біля стіни. Стіл та стілець вибирається господарем на розсуд.

У житлі Стародавню Грецію для купання використовувалися терми (так називалися різні види лазень). У сучасному інтер’єрі подібні споруди зводити непрактично і знадобиться чимало місця. Натомість ванна кімната обробляється з використанням кольорів, матеріалів та орнаменту, властивих античному стилю.

Антична кухня була багатофункціональною, поєднувала в собі не тільки місце приготування їжі, але й примикала до приміщень, що використовуються для прання, випічки, зберігання та приготування вина та інше. Сучасний античний стиль в інтер’єрі кухні представляється світлою дерев’яною меблями, що відрізняється наявністю колон і пілястр і обробленої золотим або бронзовим орнаментом. В оформленні стін використовуються арочні ніші, що імітують віконні отвори з видом на море.

кухня з античним орнаментом

Відтворити античне житло досить складно, оскільки воно в першу чергу потребує великих просторів, а багато кімнат мають відкритий вигляд (без стелі). Подібне рішення не завжди практично, тому зараз використовується лише оздоблення стін, меблювання або прикраси в античному стилі, що відрізняються специфічним орнаментом та використанням натуральних матеріалів та природних кольорів.

Античний стиль в інтер’єрі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.